Będą nowe wybory do rady gminy Żary

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Grzegorz Kozakiewicz

Będą nowe wybory do rady gminy Żary

Grzegorz Kozakiewicz

Przewodniczący rady gminy wiejskiej Żary, Marian Peszek, lada dzień straci mandat. Wyrok sądu w sprawie kupowania głosów już prawomocny!

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Żarach skazał samorządowca na siedem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz grzywnę w wysokości 6 tysięcy złotych.

Radny przyznał się do kupowania głosów podczas wyborów w roku 2014. Również wyborcy, którzy oddali głos na J. Peszka w zamian za poczęstunek i alkohol, przyznali się do winy. Ośmiu z nich zostało ukaranych grzywną w wysokości 1,5 tys. zł.

Jak przyznają członkowie rady, liczono na dobrowolną rezygnację przewodniczącego. Nic takiego nie nastąpiło. Także gmina nie zamierza podejmować żadnych kroków. Niedawno przesłano jej zawiadomienie o uprawomocnieniu się wyroku.

Marian Peszek w drodze na grudniową rozprawę. Przewodniczący rady gminy wiejskiej Żary skazany został za kupowanie głosów wyborczych. Będzie go to kosztować
Lucyna Makowska Marian Peszek w drodze na grudniową rozprawę. Przewodniczący rady gminy wiejskiej Żary skazany został za kupowanie głosów wyborczych. Będzie go to kosztować mandat radnego.

- Według mnie wygaszenie mandatu należy do komisarza wyborczego - tłumaczy sekretarz, Radosław Pogorzelec. - Kodeks wyborczy, mówi, że w przypadku śmierci radnego lub utraty prawa wybieralności, nie jest konieczna uchwała rady gminy. Dokument potwierdzający wydanie prawomocnego wyroku jest wystarczającym dowodem utraty biernego prawa wyborczego.

Jak dowiadujemy się w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze, dokument taki jeszcze tam nie trafił.

- Sprawa jest nam znana - przyznaje Stanisław Blonkowski, dyrektor biura. - papiery zapewne dojdą na dniach. Wtedy też przystąpimy do wygaszenia mandatu. Jednak nie stanie się to nagle. Decyzja uprawomacnia się w ciągu siedmiu dni. Po ich upływie przystępuje się do organizacji wyborów uzupełniających. Blonkowski pytany, czy jakieś znaczenie miałoby zrzeczenie się mandatu z inicjatywy radnego, odpowiada, że nie. - To może być tylko deklaracja. Nie wpływa w żaden sposób na bieg procedury - stwierdza.

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.