Będą remonty dróg i mostów w gminach powiatu żagańskiego

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Będą remonty dróg i mostów w gminach powiatu żagańskiego

Małgorzata Trzcionkowska

Powiat żagański zapisał w budżecie ok. 11 mln zł na remonty swoich tras. Ale połowę z tej kwoty będą stanowiły dotacje.

Przyszłoroczny budżet powiatu będzie zrównoważony z kwotą ok. 69 mln zł po stronie zysków i wydatków. Najwięcej, bo aż o. 28 mln zł pochłonie oświata. Już wiadomo, że subwencja nie pokryje wszystkich wydatków, związanych z pensjami i trzeba będzie dopłacić do niej ok. 1 mln zł. Resztę pochłoną remonty i koszty utrzymania obiektów.

- Nie będziemy oszczędzać na oświacie - tłumaczy starosta Henryk Janowicz. - Nie będziemy likwidować, ani łączyć szkół, ponieważ liczymy, że w kolejnych latach sytuacja demograficzna się poprawi.

Starosta liczy też na reformę PiS i likwidację gimnazjów. Twierdzi, że czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum poprawi sytuację szkół, w których od kilku lat jest coraz mniej uczniów.

Nad powiatem wisi konieczność zwrotu subwencji oświatowej w wysokości w sumie 3,5 mln zł, od roku 2009 do 2011. Chodzi o finanse Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szprotawie, który błędnie naliczył subwencję na niepełnosprawnych uczniów. - Złożyliśmy sprawę przeciwko Ministerstwu Finansów do sądu - wyjaśnia H. Janowicz. - To odwlekło termin konieczności spłaty. Negocjujemy też z MF, żeby nie było trzeba spłacać odsetek. Najwięcej kontrowersji wzbudził budżet przeznaczony na drogi.

Po sesji w powiecie odbyło się spotkanie świąteczne. Na zdjęciu wicestarosta żagański Marek Kopta i starosta żarski Janusz Dudojć.
Małgorzata Trzcionkowska Po sesji w powiecie odbyło się spotkanie świąteczne. Na zdjęciu wicestarosta żagański Marek Kopta i starosta żarski Janusz Dudojć.

W przyszłym roku najwięcej skorzysta gmina Brzeźnica, która zyska wyremontowaną trasę oraz most. Małomice będą się cieszyć z trasy rowerowej łączącej gminę ze Szprotawą. Radny Tomasz Kwarciński wytknął, że jest zbyt mało inwestycji w Żaganiu, bo zaledwie w dwa chodniki. Starosta wyjaśniał, że Żagań dostanie w 2017 r. remont pierwszego mostu przy elektrowni, przy ul. Żelaznej oraz ciągu pieszego. To będzie duża inwestycja, do której trzeba należycie się przygotować. Do inwestycji dokładają gminy.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.