Będą sadzić drzewka

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Józef Piasecki

Będą sadzić drzewka

Józef Piasecki

Przybędzie drzew i krzewów w podkożuchowskich miejscowościach. To efekt kolejnej zauważonej inicjatywy społeczników, dzięki której będzie bardziej zielono.

Stowarzyszenie Czarna Struga w Książu Śląskim będzie do listopada realizować projekt „Zielone wsie w gminie Kożuchów”, dofinansowany ze środków województwa lubuskiego w ramach Budżetu Młodych – Lubuskie Inicjatywy Młodych. - Do konkursu zgłoszono blisko 600 inicjatyw. Dofinansowanie uzyskało 175 projektów, w tym nasz, który został bardzo wysoko oceniony przez ekspertów. Nasz projekt jest jednym z kilku w powiecie nowosolskim i jedynym w gminie Kożuchów - wyjaśnia przewodniczący SCS, kożuchowski radny Marcin Jelinek.

Beata Kątna, w Nadleśnictwie Nowa Sól zajmuje się gospodarką wodną i edukacją leśną. Podczas realizacji projektu Czarnej Strugi, będzie doradzać w sprawie nasadzeń i prowadzić warsztaty dla dzieci. - Działaniami zamierzamy objąć wsie Książ Śląski, Studzieniec i Lasocin, ale nie jest to lista zamknięta, jeżeli mieszkańcy innej wsi będą chcieli się zaangażować. Łącznie na wybranym obszarze zamieszkuje ponad dwa tysiące osób. To mniej więcej jedna ósma mieszkańców gminy. Naszym głównym celem jest integracja mieszkańców wsi poprzez wspólne podejmowane działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska, poprzez dokonanie nasadzeń około 150 drzew i krzewów. Zakupimy sadzonki i narzędzia: szpadle, łopaty, grabki i taczkę. Będziemy także dbać przy okazji o podniesienie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska wśród mieszkańców. Służyć temu będą co najmniej trzy warsztaty edukacyjne i zajęcia w terenie – wyjaśnia B. Kątna. Podczas nasadzeń odbędą się także pikniki ekologiczne.

Dorota Szelążek, sołtys Lasocina, włączyła się w realizację projektu nasadzeń. - Drzewka będziemy sadzić przy placu zabaw i przy boisku sportowym. Zobaczymy ile ich będzie, wszystko zależy od funduszy. Sami także organizujemy podobne akcje. Wiosną tego roku sadziliśmy m.in. jarzębiny obok boiska. Dla mnie największe znaczenie ma to, czy dzieci podczas zabawy mają cień i czy mają czym oddychać. Podczas gry piłka nie będzie teraz tak często lecieć w stronę pól – podkreśla sołtys Lasocina.

Małgorzata Malewicz, sołtys Książa Śląskiego, chce, aby drzewka zostały zasadzone przy terenie rekreacyjnym.

- Zobaczymy najpierw jak zostaną rozdzielone tuje. Na razie w tym miejscu rosną jedynie trzy sosny, to zdecydowanie za mało. Teren rekreacyjny znajduje się pomiędzy naszym kościołem a cmentarzem. Chcielibyśmy drzewami odgrodzić się choć trochę od cmentarza. Bardzo dobrze, że jest organizowana taka akcja – chwali inicjatywę sołtys M. Malewicz.

Józef Piasecki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.