Będą zmiany w 500 plus

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Edyta Hanszke

Będą zmiany w 500 plus

Edyta Hanszke

Rząd chce wyeliminować różne nadużycia w korzystaniu ze świadczenia wychowawczego. Na przykład pobieranie pieniędzy przez samotną matkę bez uwzględnienia dochodu ojca dziecka.

Jak poinformowali nto przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach przeglądu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, na mocy której działa rządowy program „500+” oraz inne systemy wsparcia materialnego rodziny, prowadzone są prace nad zmianami niektórych zapisów.

Ministerstwo planuje m.in. doprecyzowanie sposobu ustalania dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), żeby wyeliminować przypadki zaniżania dochodu tak, by spełniać kryterium dochodowe na pierwsze dziecko.

Uszczegółowione mają być też przepisy regulujące przyznawanie 500 złotych na dzieci objęte opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w rozłączeniu.

- Zdarzało się, że rodzic wpisywał jako członków rodziny dziecko z pierwszego związku, żeby dostać świadczenie na dziecko z drugiego związku, podczas gdy nie mieszkał na stałe z obojgiem dzieci - przyznaje Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

W jej ocenie istotne jest także doprecyzowanie przepisów regulujących utratę i uzyskanie dochodu, czym też chce się zająć ministerstwo. Jak informują jego przedstawiciele, ma to wyeliminować nadużycia polegające na sztucznym dopasowywaniu sytuacji zawodowej do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko.

Co ważne, rodzice samotnie wychowujący dziecko, starając się o świadczenie wychowawcze, będą musieli teraz wpisać, czy ubiegali się o alimenty od drugiego rodzica, czy je dostają i w jakiej wysokości. Chodzi o wyeliminowanie sygnalizowanego przez gminy zjawiska deklarowania samotnego wychowywania jedynie w celu uzyskania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, bez wliczania dochodu drugiego z rodziców.

Planowane jest także ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz 500 plus.

W ocenie Magdaleny Rynkiewicz-Stępień ustalenie takiego jednego terminu składania wniosków na różne zasiłki usprawniłoby pracę urzędników. - Wprawdzie jednorazowo wpłynie do nas więcej wniosków, ale nie będziemy musieli miesiąc po miesiącu ustalać kryterium dochodowego dla tych samych rodzin - tłumaczy wicedyrektor MCŚ.

Co jeszcze w „500 +”

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.