Będzie mniej bloków w Zielonej Górze?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Będzie mniej bloków w Zielonej Górze?

Leszek Kalinowski

KTBS w Zielonej Górze buduje mieszkania, choć zmienia się prawo i spółka szuka nowych możliwości rozwoju. W kolejce po lokal czeka 130 rodzin.

Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego spółka z o.o. w Zielonej Górze buduje już od blisko 20 lat. Czy teraz coś się zmieni? Czy nie będzie już tańszych mieszkań? - martwi się Krzysztof Nałęcz, który myśli o swoim dachu nad głową. - Nawet na sesji radni mówili, że zmieniło się prawo i teraz takie budownictwo nie będzie już możliwe - wtrąca jego znajomy Przemysław Gąska.

Jaka jest więc sytuacja prawna spółki? Prezes zarządu KTBS Janusz Leszek Jankowski wyjaśnia, że z chwilą likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, a tym samym zaprzestania finansowania programu TBS na rynku nieruchomości, powstała luka prawna, której nie wypełniono żadną inną formą pomocy. Nowy kredyt oferowany przez BGK 50/50 nie był spójny z ustawą „O niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego” z 26 października 1995 roku, która przez ten okres wielokrotnie była nowelizowana. Ostatnia nowela z 10 września 2015 roku przywróciła kredyty preferencyjne, z czego KTBS od razu skorzystał, składając wnioski na nowe inwestycje. W międzyczasie spółka KTBS wykonywała swoje zadania z pomocą kredytów komercyjnych Banku Gospodarstwa Krajowego.

- Aktualnie mamy złożone trzy wnioski kredytowe w BGK, które pomyślnie przeszły wstępną weryfikację i zostały umieszczone na liście rankingowej BGK – mówi J. Jankowski. - Dwa na budowę dwóch bloków mieszkalnych, łącznie 100 mieszkań i 22 garaży na osiedlu Śląskim. Pierwszy budynek z 70 lokalami mieszkalnymi oddaliśmy w kwietniu br.

Trzeci wniosek został złożony na przebudowę budynku mieszkalnego przy ul. Sowińskiego 46-54, gdzie powstanie 30 lokali . Chętnych na mieszkania w zasobach KTBS jest sporo. Wnioski o najem wpływają sukcesywnie. Obecnie jest ich 130! - Na podstawie wieloletnich doświadczeń zaobserwowaliśmy, że większe zainteresowanie naszymi lokalami mieszkalnymi jest wówczas, gdy budynek lub budynki są już wybudowane - dodaje J. Jankowski.

Większe zainteresowanie naszymi lokalami mieszkalnymi jest wówczas, gdy budynek lub budynki są już wybudowane

- Lokale w systemie TBS są w dalszym ciągu alternatywą dla osób, które z różnych względów nie spełniają warunków do otrzymania kredytu hipotecznego. A także dla takich, które nie chcą kupować lokalu na własność, bo jeszcze nie wiedzą, co będą robiły w swoim zawodowym życiu i gdzie na stałe osiądą.

Znowelizowana ustawa „O niektórych formach budownictwa mieszkaniowego” dała możliwość wypowiedzenia umowy i zwrotu mieszkania do KTBS oraz otrzymania zwaloryzowanej kwoty partycypacji. KTBS może dziś – ze swoim doświadczeniem – odegrać ważną rolę w rządowym programie poprawy mieszkaniowej Polaków (budowy mieszkań na wynajem). Jak dodaje prezes, w związku z przygotowywaniem przez rząd Narodowego Programu Mieszkaniowego oraz programu „Mieszkanie plus” KTBS jako spółka miejska zamierza czynnie brać udział w tych przedsięwzięciach. A także realizować główny cel swojej działalności: budowę lokali dla średnio zamożnych.

Warto przypomnieć, że do tego pory KTBS wybudował łącznie 35 budynków z 1676 mieszkaniami, 220 garażami, 11 lokalami usługowymi, szkołę z oddziałem przedszkolnym, a także przychodnię lekarską.

Dlaczego zielonogórzanie decydują się na mieszkania w KTBS-ach i składają wnioski? – Dla mnie decydujące były finanse
– przyznaje Tomasz Nowak. Zielonogórzanie wymieniają też inne powody, np. wysoki standard wykończenia lokalu „pod klucz”: pomieszczenia pomalowane są na biało, na podłogach panele, a w łazience – płytki. W kuchni jest szafka i zlewozmywak oraz kuchenka. W łazience i WC znajdują się wszystkie urządzenia sanitarne. Ponadto łatwa dostępność (po wpłaceniu kwoty partycypacji w wysokości do 30 proc. ich wartości), dobra lokalizacja i infrastruktura otoczenia.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.