Będzie nowy dworzec i skończy się ten cyrk

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Będzie nowy dworzec i skończy się ten cyrk

Małgorzata Trzcionkowska

Wykonawca objął plac przy poszerzaniu ul. Przyjaciół Żołnierza w Żaganiu, w okolicach Kaflandu. Wkrótce ruszy budowa galerii przy ul. Żaganny.

- Często jeżdżę komunikacją miejską - zaznacza Ryszard Baranowski. - Praktycznie codziennie. Gorzej jest wyjazdami na przykład do Wrocławia. Autobusy międzymiastowe stają koło dawnego, wyburzonego dworca, a także na przystanku MZK przy Żaganny. Trudno się zorientować, gdzie staną i często ludzie biegają kilkadziesiąt metrów z jednego na drugi. To prawdziwy bałagan i cyrk. Ale trzeba się jakoś przemęczyć, bo w końcu będzie porządne miejsce dla podróżnych. Będzie ładnie i estetycznie. Zmienia się też na plus wygląd tej części miasta. Z nowym, ukwieconym rondem, które właśnie jest obsadzane roślinami, będzie pienie wyglądać.

- Zburzyli już stare budki i garaże od strony ul. Żaganny - mówi pani Adela. - Ale nie żałuję, skoro zastąpi je ładna i nowoczesna galeria. Miasto będzie wyglądało porządnie i nie będziemy już się wstydzić przed przyjezdnymi. Ul. Żaganny i rondo Czterech pancernych to wizytówka miasta dla wszystkich przyjeżdżających od strony Żar i nie tylko.

To nie jedyne roboty, które będą się działy w najbliższym czasie. Wczoraj Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał wykonawcy teren pod poszerzenie ul. Przyjaciół Żołnierza, w okolicach Kauflandu. Z tej okazji do miasta przyjechał inżynier Michał Andrasiewicz, przedstawiciel inwestora, czeskiej spółki Agile, która budowała Kaufland, a wkrótce rozpocznie budowę galerii przy ul. Żaganny.
- Myśleliśmy o budowie łącznika ul. Przyjaciół Żołnierza i Żaganny, do galerii - zaznacza M. Andrasiewicz. - Niestety, nie udało się porozumieć z właścicielem terenu, na którym stoi sklep Media Ekspert. Będziemy więc musieli oprzeć wjazd i wyjazd z galerii na obecnie istniejącej ul. Reymonta. Za to zmieni się trochę organizacja ruchu.

Autobusy będą podjeżdżały do zatoki, która zostanie umiejscowiona od frontu galerii, od strony ul. Żaganny

Na parterze galerii, która powinna zostać otwarta jeszcze w grudniu tego roku będzie pomieszczenie o powierzchni 100 metrów kwadratowych dla podróżnych. Będzie w nim kasa i toalety. Autobusy będą podjeżdżały do zatoki, która zostanie umiejscowiona od frontu galerii, od strony ul. Żaganny. To w żaden sposób nie będzie kolidowało z ruchem samochodów osobowych.

M. Andrasiewicz zaznacza, że wszystkie formalności są już załatwione i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby budowa rozpoczęła się w przewidzianym terminie. Na gwiazdkę obiekt ma być już gotowy. Koszty dzierżawy pomieszczeń będzie musiało pokryć miasto, chociaż z punktu przesiadkowego będą korzystać również podróżni z innych gmin. Burmistrz Daniel Marchewka zwrócił się do samorządów z prośbą o dofinansowanie opłat. Od powiatu, gminy wiejskiej Żagań oraz Brzeźnicy otrzymał pisma odmowne, powołujące się na przepisy, które nakładają obowiązek budowy dworców i przystanków na samorządy, na których terenie leżą.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.