Będzie nowy punkt widokowy w Zielonej Górze?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała GL
Natalia Dyjas

Będzie nowy punkt widokowy w Zielonej Górze?

Natalia Dyjas

W piątek prezydent Kubicki pytał zielonogórzan na swoim Facebooku, co sądzą o wybudowaniu w mieście wieży widokowej.

Dyskusje na temat kształtu i wyglądu takiego punktu widokowego trwają. W rozmowie z Gazetą Lubuską Janusz Kubicki potwierdził, że są plany, by taka wieża została w mieście zbudowana. – Dziś nie mogę jednak potwierdzić, gdzie taki punkt miałby powstać. Na obecnym etapie szukamy na to środków, z miasta oraz z Unii Europejskiej. Pomysł wydaje mi się o tyle ciekawy, że w Zielonej Górze w niektórych rejonach, widać przy dobrej pogodzie, szczyt Śnieżnika – mówił prezydent. Z takiego punktu widokowego można by było oglądać panoramę Zielonej Góry, ale także okoliczne miejscowości.

Mieszkańcy uważają, że to ciekawe rozwiązanie, na spędzanie wolnego czasu, ale i promocję miasta. -To dobry pomysł na rekreację, ale uważam, że lepiej by było, gdyby znów przywrócić życie w centrum miasta, bo na deptaku są pustki. Lepiej byłoby pobudzić do życia starówkę, stworzyć atrakcje, z których mogłyby skorzystać osoby starsze, ale i młodzi. To deptak powinien tętnić życiem – mówiła pani Maria, mieszkanka osiedla Leśnego. - To fajny pomysł, pod warunkiem, że taki punkt widokowy powstałby bez specjalnego budowania albo wyburzania jakichś budowli. Dobrze by było, gdyby wejście do takiego miejsca było darmowe. Zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – zauważyła pani Alicja.

Zdarzały się jednak głosy krytyczne: – Zielonej Górze bardziej przydałby się stadion piłkarski, a nie miejsce widokowe. Piłka nożna jest w naszym mieście wciąż niedoceniana – mówił Damian, uczeń z Zielonej Góry. Pomysł prezydenta w większości spotkał się z pozytywnym odzewem użytkowników facebooka. Pojawiały się sugestie, by wieża powstała w wilkanowskim lesie albo w ratuszu.

Dorota Krasowicz, z zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej, zauważa, że punkty widokowe zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów. – Ważne, by taka wieża była zadbana a widok z niej nie był przysłonięty przez drzewa – podkreśliła. O opinię na temat pomysłu wybudowania punktu spytaliśmy Joannę Liddane z Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta - Uważam, że wieża widokowa to dobry pomysł, ale nie w postaci wielkiej, masywnej, ingerującej w otoczenie konstrukcji, jak w Czechach. Mogłoby być to coś podobnego jak w Parku Mużakowskim, o mniejszej drewnianej konstrukcji. Jak dopowiada Liddane wieża w Czechach, która posłużyła Kubickiemu za wzór i inspirację kosztowała prawie 10 milionów złotych. – Oprócz kosztu wybudowania takiej wieży dużo pieniędzy będzie pochłaniało każdego roku jej utrzymanie, a nasze miasto jest bardzo zadłużone więc musimy myśleć o przyszłych wydatkach – stwierdziła Liddane. Według prezydenta punkt widokowy miałby powstać w ciągu najbliższych paru lat, być może niebawem dowiemy się gdzie wieża miałaby stanąć.

Natalia Dyjas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.