Będzie tu bezpieczniej. Trwa przetarg na drogę

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Będzie tu bezpieczniej. Trwa przetarg na drogę

Alicja Kucharska

Marzenie mieszkańców w Nowej Wiosce (gmina Lubrza) staje się realnością. Gminie przyznano dofinansowanie na remont drogi. Niebawem wyłonią wykonawcę!

O planach zmodernizowania drogi w Nowej Wiosce było głośno już od dawna. W końcu pojawiła się na to realna szansa. Gmina otrzyma dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek. - Jesteśmy w trakcie przetargu. Projekt zrealizujemy przy 50% dofinansowaniu - mówił nam w połowie czerwca Ryszard Skonieczek.

Chodzi o drogę biegnącą wzdłuż kanału łączącą się z drogą przy kościele. O szczegóły pytamy Tomasza Bergiela, inspektora ds. budownictwa i zamówień publicznych. - Projekt uwzględnia wymianę nawierzchni. Pojawi się nowy dywanik asfaltowy, od skrętu za kanałem do kościoła (wokół niego także). Powstanie również chodnik, na odcinku, gdzie szerokość działki na to pozwala: od kościoła do plaży. Z kostki wykonane zostaną także wyjazdy – mówi T. Bergiel.

Przy plaży pojawi się parking. Wymieniony zostanie również zniszczony i niebezpieczny mostek nad kanałem. - Zależy nam na bezpieczeństwie dzieci wracających ze szkoły, dlatego też uwzględnimy odpowiednie oznakowanie oraz montaż progów zwalniających - podkreślał R. Skonieczek.

W ramach inwestycji wykonane zostanie odwodnienie drogi. Nie będzie kanalizacji burzowej, natomiast powierzchniowe odprowadzenie wód opadowych. Inwestycja nie obejmuje oświetlenia drogowego. Lampy uliczne będą brane pod uwagę w kolejnym roku.

Bardzo ważny jest chodnik - mówi nam mieszkaniec wsi

Na planowane prace cieszą się mieszkańcy. - Każdy remont, który można zrealizować powinien cieszyć mieszkańców. Najbardziej zależy nam na chodniku. Niektórzy jadą tu z bardzo dużą prędkością, co omal nie kończyło się wypadkiem. Na pierwszym miejscu powinno być bezpieczeństwo – mówi Jan Tebim, mieszkaniec Nowej Wioski.

Szacunkowy koszt inwestycji wynosi około 650 tysięcy złotych. W przeciągu kilku dni zostanie wyłoniony wykonawca. Niebawem zostanie również wyłoniony wykonawca na budowę chodników w Boryszynie, Staropolu i Przełazach, a także drogę w Mostkach zlokalizowana nieopodal kanału. - Ponadto w formule „Zaprojektuj, wybuduj” został jest już wybrany wykonawca oświetlenia drogowego na odcinku Boryszyn - Staropole. Trwają prace - podsumowuje Tomasz Bergiel.

Autor: Alicja Kucharska

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.