Będziemy mieć akademię na kredyt. Zaufania

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Będziemy mieć akademię na kredyt. Zaufania

Tomasz Rusek

Dziś (13 kwietnia) Sejm głosuje nad powołaniem Akademii Gorzowskiej. Choć - jak wytykają niezależni oceniający - uczelnia nie spełnia akademickich warunków.

We wtorek, 12 kwietnia było drugie czytanie ustawy powołującej Akademii Gorzowskiej. - Wszystko wskazuje na to, że w środę, będzie już głosowanie w Sejmie - powiedziała nam wczoraj minister Elżbieta Rafalska, która od lat zabiegała powołanie akademii, a gdy PiS doszedł do władzy, stała się kołem zamachowym całego procesu.

Procesu, któremu gorzkich słów nie szczędzą eksperci, bo Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która ma być wbrew dotychczasowym regułom i przemieniona w akademię, nie spełnia podstawowego akademickiego warunku: nie ma prawa do doktoryzowania.

Wytyka to PWSZ Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która wskazuje na niedostatki naukowe i kadrowe (którymi nie może się równać obecnym akademiom i będzie pod tym względem odstawać).
Podobne jest zdanie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Ona dodatkowo wskazuje, że kadra profesorska uczelni opiera się na emerytowanych profesorach (o zastrzeżeniach tych pisaliśmy w „GL” już 15 marca).

Dlatego, jak wyjaśnia Rafalska, gorzowska uczelnia dostanie status akademii „na kredyt zaufania”. - To będzie trzyletnie zobowiązanie, bo tyle lat PWSZ będzie miała na uzupełnienie braków. I jestem pewna, że ten kredyt będzie spłacony - powiedziała we wtorek minister Rafalska.

Gorzowska uczelnia dostanie status akademii „na kredyt zaufania”

PWSZ powstała w 1998 r. Prezesem fundacji, która pomagała w jej tworzeniu i współzałożycielem szkoły był Kazimierz Marcinkiewicz. Szkoła rozwijała kolejne kierunki i powiększała bazę naukową. Stała się szybko uczelnią pierwszego wyboru dla samych gorzowian i mieszkańców sąsiednich miejscowości.

Przez kilka ostatnich lat PWSZ próbowała dojść do akademii poprzez połączenie z Zamiejscowym Wydziałem Kultury Fizycznej, który w Gorzowie ma poznański AWF (posiada prawo do doktoryzowania). Jednak - pomimo wielu spotkań, dyskusji oraz wsparcia samorządu, nigdy nie doszło do fuzji obu uczelni. Teraz status akademii ma PWSZ nadać ustawa.

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

50,00 100,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.