Berlin jest coraz bliżej nas

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Gawałkiewicz
Dariusz Chajewski

Berlin jest coraz bliżej nas

Dariusz Chajewski

Wystartowały bezpośrednie połączenia kolejowe lubuskich stolic z metropolią nad Sprewą. Nie odwiedzić Berlina to po prostu grzech!

Ruszyło bezpośrednie połączenie kolejowe Zielonej Góry z Berlinem. Po polskiej stronie pociąg, który wyjeżdża z Winnego Grodu o godz. 6.52, zatrzymuje się na wszystkich stacjach (m.in. Czerwieńsk 7.06, Rzepin 7.58, Słubice 8.10). Bilet można będzie kupić na dworcu oraz w pociągu. Cena w obie strony to równowartość 28,6 euro (po aktualnym kursie). Bilet w jedną stronę to 14,4 euro.

Dojeżdżamy do stacji Berlin Lichtenberg, ale nasz bilet upoważnia do korzystania z komunikacji berlińskiej. Godziny przyjazdu - tymczasowo - będą różne, od 9.19 do 9.54. Spowodowane jest to remontami torów za Odrą. Dlatego też w czwartki pociąg dojedzie tylko do Frankfurtu, o godz. 8.17. Tam trzeba się przesiąść do pojazdu odjeżdżającego do stolicy Niemiec. Przyjazd do Zielonej Góry o godz. 13.26. A ponieważ są wspomniane remonty, skład będzie wyjeżdżał z Berlina od godz. 10.11 do 10.41. W czwartki jadący tym pociągiem dotrą tylko do Frankfurtu, ale stamtąd do Zielonej Góry odjedziemy już o godz. 11.58. Zbyt mało czasu na zwiedzanie? Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd z Berlina HBF o godz. 16.51 do Frankfurtu, by tutaj przesiąść się na pociąg do Zielonej Góry, który odjeżdża o godz. 18.20.

Berlin jest coraz bliżej nas
Tomasz Gawałkiewicz

Pod tym względem znacznie korzystniej prezentuje się działające od kilku dni połączenie gorzowskie. Pociąg do Berlina startuje codziennie o 7.32 w Krzyżu i po polskiej stronie zatrzymuje się w Drezdenku (odjazd 7.45), Strzelcach Krajeńskich (7.59), Gorzowie, Gorzowie - Wieprzycach (8.32), Witnicy (8.45) i Kostrzynie (9.11). Na stację Berlin Lichtenberg pociąg wjeżdża o 10.28. W drogę powrotną szynobus wyjeżdża o 18.37 i do Gorzowa przyjeżdża on o 20.31. Bilet w jedną stronę kosztuje równowartość 12 euro.

Co warto zobaczyć? Przede wszystkim trzeba wybrać na dłuuugi - i nie jeden - spacer po stolicy Niemiec. Brama Brandenburska, Tiergarten, Potsdamer Platz, Teichstag, rejs Sprewą. To także wymarzony cel podróży dla miłośników muzeów. Zestaw obowiązkowy to słynna Wyspa Muzeów ze Starym Muzeum (bilety: 10 euro normalny, 5 euro ulgowy), Muzeum im. Bodego (8 i 4 euro), Nowym Muzeum (12 i 6 euro), Muzeum Pergamońskim (12 i 6 euro), Starą Galerią Narodową (12 i 6 euro). Można kupić jeden bilet uprawniający do wejścia do wszystkich muzeów wchodzących w skład kompleksu Museumsinsel:18 euro normalny/ 9 euro ulgowy. W każdy czwartek od godz. 18.00 wstęp do muzeów jest bezpłatny. Do tego Muzeum Historii Naturalnej (5 i 3 euro), Niemieckie Muzeum Techniki (6 i 3,5 euro), Muzeum Historii Berlina (12 i 9 euro), Muzeum DDR (6 i 4 euro), Muzeum Żydów (8 i 3 euro), Muzeum Muru Berlińskiego (12,5 i 9,5 euro). Do wielu z nich dzieci poniżej szóstego roku życia wchodzą bezpłatnie.

Dariusz Chajewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.