Jakub Nowak

Bez chrztu nie byłoby Polski

Bogumił Sydor z modelem tablicy pamiątkowej, która stanie w parku przy os. Kopernika Fot. arch. urzędu miasta Bogumił Sydor z modelem tablicy pamiątkowej, która stanie w parku przy os. Kopernika
Jakub Nowak

16 kwietnia odbędą się uroczystości, związane z 1050. rocznicą przyjęcia przez Polskę chrztu. - To było najważniejsze wydarzenie w historii naszego kraju - opowiadają nam organizatorzy w Nowej Soli.

- Bez chrztu nie byłoby dziś Polski - mówi wprost Jacek Ulwański, pomysłodawca uroczystości związanych z upamiętnieniem 1050. rocznicy chrztu Polski. - Bo gdzie są dziś np. Prusy? Gdzie jest Związek Wielecki? Mówimy o podstawach - podkreśla nam mężczyzna.

1050. rocznica, którą obchodzimy w tym roku, jest znakomitą okazją, by przypomnieć mieszkańcom o randze tego wydarzenia. - Wydarzenia, które było najważniejsze w historii naszego kraju - podkreśla J. Ulwański. Dlatego, jak dodaje, nie można było zostawić tej daty, tej rocznicy bez odpowiedniej oprawy.

Z pomysłem uroczystości w Nowej Soli podzielił się szybko z innymi. I... zaczęły się przygotowania. - Nasza grupa zawiązała się bardzo spontanicznie - zaznacza nam Danuta Kubicka, radna powiatu nowosolskiego, która także zajmuje się przygotowaniem wydarzeń, które odbędą się w Nowej Soli już 16 kwietnia.

Jak się dowiedzieliśmy, nad całością czuwa parafia pw. św. Antoniego w Nowej Soli, która przewodniczy wydarzeniom. - Chcemy podziękować Panu Bogu za minione 1050 lat - mówi nam ojciec Grzegorz Marszałkowski, proboszcz parafii pw. św. Antoniego. - Chcemy przypomnieć też Polakom przy tej okazji, że nasze korzenie są chrześcijańskie, że nasza ojczyzna jest bardzo mocno od lat związana właśnie z wiarą chrystusową - zaznacza.

Plan uroczystości, pomimo niezwykle skromnych finansów, będzie bardzo bogaty. Przede wszystkim możemy liczyć na inscenizacje historyczne, które wykonane zostaną przez nowosolski Krąg Rycerski. Pierwszą z nich będzie odtworzenie przyjęcia chrztu przez Mieszka I, drugą z kolei „Bój w obronie Krzyża Chrystusowego”. - Scenariusza nie będziemy zdradzać, by nie psuć przyjemności z oglądania - żartuje J. Ulwański.

Poza pokazami będzie także korowód oraz biesiada.- Można przyjść całą rodziną, by wspólnie przeżywać zaplanowane uroczystości - zachęca już dziś Ewa Batko, rzecznik urzędu miasta. - Serdecznie zachęcamy do udziału wszystkich, zwłaszcza młodzież. To będzie prawdziwa, żywa lekcja historii - zaprasza również Andrzej Dela, który znajduje się w komitecie organizacyjnym. Jak podkreśla, cała inicjatywa została podjęta w dość krótkim czasie. - Całość robimy w ciągu półtora miesiąca, oczywiście dzięki sponsorom, m.in. dzięki urzędom poszczególnych gmin w powiecie, za co oczywiście serdecznie dziękujemy - zaznacza. Jedną z uroczystości podczas tego dnia będzie także odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą wykonuje nowosolski plastyk, Bogumił Sydor, a która stworzona zostanie w Małej Odlewni.

- Stanie ona w parku naprzeciwko kościoła pw. św. Antoniego tuż obok pierwszej tablicy, którą umieszczono tam 50 lat temu, z okazji rocznicy 1000-lecia - mówi nam J. Ulwański. Sam park otrzymał z kolei niedawno, już oficjalnie, nazwę Chrztu Polski. Obchody, które odbędą się 16 kwietnia, mają rangę powiatową, do pomocy włączyły się także inne gminy.
- Jeśli chodzi o pogodę tego dnia, to proszę się nie bać. Powierzyliśmy tę kwestię proboszczowi Grzegorzowi, on z nas wszystkich jest najbliżej szefa - śmieje się na koniec także J. Ulwański.

Plan na 16 kwietnia

Nie można zapominać o korzeniach

Ojciec Grzegorz Marszałkowski: - Rocznica chrztu Polski jest dobrą okazją, Rocznica chrztu Polski jest dobrą okazją, by przypomnieć, że korzenie naszej ojczyzny są chrześcijańskie. Nasza ojczyzna od 1050 lat bardzo mocno związana jest właśnie z Kościołem Katolickim. Przeżywaliśmy różne sytuacje w naszej historii, rozbiory, powstania, czasy komunistyczne. Kościół zawsze był po stronie niepodległości, po stronie narodu. Nie zapominajmy w tych nowoczesnych czasach o naszych korzeniach. Dziękujmy Panu Bogu za opiekę. Jesteśmy wolnym, niepodległym krajem, za co trzeba wyrazić swoją wdzięczność. Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu do wspólnej biesiady oraz uroczystości.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.