Bez kontroli rządu kupno do 0,3 ha ziemi

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Zigniew Biskupski

Bez kontroli rządu kupno do 0,3 ha ziemi

Zigniew Biskupski

Od 1 maja osoba niebędąca rolnikiem nawet na wolnym rynku kupi działkę nie większą niż 30 arów. To już pewne, bo Sejm uchwalił nowe prawo.

Wyjęcie spod rygorów ustawy ograniczającej obrót ziemią działek o powierzchni nieprzekraczającej 3 tys. mkw. to w zasadzie jedna z dwóch istotnych poprawek Senatu uwzględnionych w czwartek przez Sejm podczas ostatecznego głosowania nad nowym prawem. W każdym innym przypadku do kupna ziemi, także w obrocie prywatnym, uprawniona będzie osoba o kwalifikacjach rolniczych. Druga zaś dała prawo do przystąpienia do przetargu na ziemię młodym rolnikom, którzy uzyskali pomoc ze środków unijnych, pod warunkiem uzupełnienia kwalifikacji zawodowych.

W przypadku innych podmiotów sprzedaż ziemi musi zostać potwierdzona zgodą prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Nabycie nieruchomości będzie trwale połączone z wymogiem osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz zakazem zbywania i wydzierżawiania zakupionej ziemi przez 10 lat. Tylko w przypadkach losowych zgodę na sprzedaż ziemi przed upływem tego terminu będzie mógł wydać sąd.

Na okres do końca kwietnia 2021 r. zostanie wstrzymana sprzedaż nieruchomości (lub ich części) wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Zigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.