Bezpłatna pomoc prawna w Gorzowie? Tak, ale tylko przez telefon. To przez pandemię

Czytaj dalej
Fot. Pexels
Magdalena Marszałek

Bezpłatna pomoc prawna w Gorzowie? Tak, ale tylko przez telefon. To przez pandemię

Magdalena Marszałek

Gorzowski magistrat wprowadza zmiany dotyczące funkcjonowania systemu bezpłatnych porad prawnych w mieście. Z powodu rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa punkty zostają zamknięte do odwołania. Wciąż można jednak skorzystać z ich usług. Wystarczy tylko telefon.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Dziś w całym kraju liczba nowych przypadków zachorowań przekroczyła 25 tysięcy. W związku z tym coraz więcej publicznych instytucji wprowadza dodatkowe obostrzenia. Nie inaczej jest w Gorzowie.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

Darmowa porada tylko przez telefon

Teraz zmienia się również sposób udzielania darmowych porad prawnych w mieście. Punkty zostały zamknięte do odwołania, ale wciąż świadczą swoje usługi w sposób zdalny - za pośrednictwem telefonu. Aby skorzystać z takiej bezpłatnej pomocy trzeba się wcześniej zapisać.

Dla kogo bezpłatna pomoc prawna?

Z takiej bezpłatnej pomocy mogą korzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów porady - w tym również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Obecnie w skład systemu darmowej pomocy prawnej wchodzą:

Porada od prawnika, radcy prawnego lub mediatora

W ramach darmowych porad prawnik poinformuje o obowiązujących przepisach prawa, przysługujących uprawnieniach oraz spoczywających obowiązkach. Może także wskazać rozwiązanie problemu i pomóc w sporządzeniu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu administracyjnym.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje natomiast działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z takiego wsparcia, które mają pomóc w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. Obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

W ramach bezpłatnych mediacji otrzymamy tymczasem informacje o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów i korzyściach jakie mogą wynikać z takiego sposobu łagodzenia sporów i konfliktów.

W Gorzowie jest w sumie 5 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Darmowych porad udzielają adwokaci, radcowie prawni oraz mediatorzy.

Magdalena Marszałek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.