Bezpłatna pomoc prawna w Gorzowie? Tak, ale tylko przez telefon. To przez pandemię

Czytaj dalej
Fot. Pexels
Magdalena Marszałek

Bezpłatna pomoc prawna w Gorzowie? Tak, ale tylko przez telefon. To przez pandemię

Magdalena Marszałek

Gorzowski magistrat wprowadza zmiany dotyczące funkcjonowania systemu bezpłatnych porad prawnych w mieście. Z powodu rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa punkty zostają zamknięte do odwołania. Wciąż można jednak skorzystać z ich usług. Wystarczy tylko telefon.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Dziś w całym kraju liczba nowych przypadków zachorowań przekroczyła 25 tysięcy. W związku z tym coraz więcej publicznych instytucji wprowadza dodatkowe obostrzenia. Nie inaczej jest w Gorzowie.

Więcej o tym przeczytasz tutaj:

Darmowa porada tylko przez telefon

Teraz zmienia się również sposób udzielania darmowych porad prawnych w mieście. Punkty zostały zamknięte do odwołania, ale wciąż świadczą swoje usługi w sposób zdalny - za pośrednictwem telefonu. Aby skorzystać z takiej bezpłatnej pomocy trzeba się wcześniej zapisać.

Dla kogo bezpłatna pomoc prawna?

Z takiej bezpłatnej pomocy mogą korzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów porady - w tym również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku. Obecnie w skład systemu darmowej pomocy prawnej wchodzą:

Porada od prawnika, radcy prawnego lub mediatora

W ramach darmowych porad prawnik poinformuje o obowiązujących przepisach prawa, przysługujących uprawnieniach oraz spoczywających obowiązkach. Może także wskazać rozwiązanie problemu i pomóc w sporządzeniu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych, ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu administracyjnym.

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje natomiast działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z takiego wsparcia, które mają pomóc w samodzielnym rozwiązywaniu problemu. Obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

W ramach bezpłatnych mediacji otrzymamy tymczasem informacje o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów i korzyściach jakie mogą wynikać z takiego sposobu łagodzenia sporów i konfliktów.

W Gorzowie jest w sumie 5 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Darmowych porad udzielają adwokaci, radcowie prawni oraz mediatorzy.

Magdalena Marszałek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.