Białe plamy internetu znikną też na wsiach

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Sandra Soczewa

Białe plamy internetu znikną też na wsiach

Sandra Soczewa

Sulęcin jest pierwszą gminą w kraju, której wszyscy mieszkańcy - poza jedną wsią - będą mogli podłączyć się i korzystać z internetu.

Burmistrz Dariusz Ejchart podpisał w piątek porozumienie o współpracy z firmą Orange, która na swój koszt przyłączy mieszkańców do sieci szerokopasmowej. - To bardzo ważny dzień dla gminy i jej mieszkańców. To cyfrowy krok do przodu - zaznaczał burmistrz podczas spotkania z operatorem sieci.

Dzięki porozumieniu, operator na swój koszt wybuduje przyłącza światłowodowe do wszystkich domów, których właściciele wyrazili chęć przyłączenia się do sieci. - Bardzo mnie cieszy, że ten projekt doszedł do skutku. Od zawsze mniejsze miejscowości miały problem z przyłączem do sieci. To duży ukłon w stronę naszych dzieci - mówi sołtys Grochowa Tomasz Terech.

Problemowy internet

- Zawsze korzystałem z mobilnego internetu. Ale to nie jest dobre rozwiązanie. Internet chodzi jak chce i jest to zwyczajnie drogie. Internet z sieci opłaca się o wiele bardziej - przyznaje jeden z mieszkańców Trzemeszna Lubuskiego.
Kiedy operator sieci i gmina podjęły chęć współpracy, należało też sprawdzić, co na to mieszkańcy. Ze względów technicznych w całej gminie inwestycją nie zostanie objęty jedynie Wędrzyn. - Około 80 proc. mieszkańców gminy przyznało, że chce korzystać z internetu. W niektórych miejscowościach otrzymaliśmy nawet 100 proc. deklaracji na tak - mówi burmistrz.

Prawdopodobnie już w czerwcu pierwsi mieszkańcy gminy będą korzystać z sieci

- Największym problemem było przekonanie starszych mieszkańców. Nie wszyscy chcieli podłączenia do sieci. Sam jednak tłumaczyłem, że warto. Głównie ze względu na nasze dzieci. Teraz internet jest jak okno na świat - mówi sołtys Terech. Wielu mieszkańców nie chciało uwierzyć, że nie poniosą kosztów związanych z przyłączem szerokopasmowego. - Niektórzy byli wręcz pewni, że pojawią się gdzieś ukryte koszty. Ale nie. Program „Włączmy się” gwarantuje, że mieszkańcy będą ponosić opłaty zgodne z cennikiem - mówi Ejchart.

Światłowód i krok w przód

- Ten projekt sprawi, że na naszej mapie będzie mniej tzw. białych plam. Czyli domostw, które nie mają dostępu do sieci. Sulęcin już nie będzie taką plamą - mówi Hanna Kontkiewicz z Orange.
- Podejście do tego projektu daje możliwość cyfrowego rozwoju dla gminy - mówi burmistrz Ejchart. Już niedługo w Sulęcinie będzie można załatwić wiele spraw przez internet. Szybki internet dotrze nie tylko do urzędów, ale też do szpitala powiatowego. Dzięki temu wyniki np. badań radiologicznych wykonywanych na miejscu, będą konsultowane przez internet ze specjalistami z innych placówek.

Projekt objęła patronatem marszałek Elżbieta Polak. Koszt realizacji projektu Szerokopasmowe Lubuskie (w całym regionie) przez firmę Orange to 152 mln zł, z czego 51 mln pochodzi z dofinansowania unijnego. Dzięki takim pieniądzom wybudowano 1418 km światłowodów. Wszyscy mieszkańcy mają mieć przyłącza do sieci do końca tego roku.

Białe plamy internetu znikną też na wsiach
Sandra Soczewa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.