Biblioteka Norwida w Zielonej Górze znów stawia na rozwój. By jeszcze mocniej przyciągnąć do siebie czytelników. Co zmieni się w placówce?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Katos
Natalia Dyjas-Szatkowska

Biblioteka Norwida w Zielonej Górze znów stawia na rozwój. By jeszcze mocniej przyciągnąć do siebie czytelników. Co zmieni się w placówce?

Natalia Dyjas-Szatkowska

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze wciąż stawia na rozwój. Wszystko z myślą o tym, by stać się miejscem jeszcze bardziej atrakcyjnym dla czytelników. Jakie najważniejsze projekty będą tu realizowane w najbliższych miesiącach? I jaki pomysł placówka zgłosiła do budżetu obywatelskiego?

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprezentowała najważniejsze projekty, które będą realizowane w tej instytucji w 2021 roku.

Największy pomysł dotyczy modernizacji infrastruktury technicznej placówki. Biblioteka uzyskała na tę inwestycję 250 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu (całkowity koszt to 313 tys. zł, w tym wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: 63 tys. zł).

Zielonogórska biblioteka od lat może się pochwalić pełną informatyzacją. Nowoczesne systemy pozwalają na szybki i łatwy dostęp do bibliotecznych zasobów. Dzięki wspomnianej dotacji w ramach projektu będzie można kupić, rozbudować i zmodernizować sprzęt serwerowy oraz urządzenia sieciowe głównej serwerowni WiMBP. Wszystko z myślą o komforcie osób na co dzień korzystających z oferty biblioteki.

Kolejne starodruki doczekają się digitalizacji

W 2021 roku WiMBP w Zielonej Górze zajmie się też digitalizacją starodruków. I tu udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Kwota dotacji to: 90,5 tys. zł (Całkowita wartość projektu: 113,5 tys. zł, w tym wkład własny z urzędu marszałkowskiego: 23 tys. zł)

- Projekt dotyczy m.in. digitalizacji poloniców i silesiaców ze zbiorów WiMBP w Zielonej Górze oraz Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu (ponad 30 tytułów) - informuje Anna Urbańska z WiMBP. - Wszystkie materiały będą udostępniane bezpłatnie poprzez stronę internetową Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.

Oprócz tego książnica znów będzie prowadzić Dyskusyjne Kluby Książki, w ramach których zostanie zorganizowanych:

Biblioteka Norwida chce też powalczyć w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, do którego zgłosiła pomysł Książkomatu.

- Celem projektu jest chęć zainstalowania przed budynkiem filharmonii książkomatu - informuje placówka. - Urządzenie samoobsługowe pozwoli na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy książek, nowości wydawniczych i czasopism bez konieczności tradycyjnej wizyty w placówce.

Biblioteka Norwida w Zielonej Górze będzie w tym roku realizatorem jeszcze kilkunastu mniejszych projektów, na które środki pozyskano z różnych źródeł, w tym z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Urzędu Miasta Zielona Góra. Są to m.in. projekty: związane z czytelnictwem, teatrem, kinem, będą to też różnego rodzaju festiwale kulturalne, ale i obchody Roku Norwida w 200-lecie urodzin artysty.

Źródło: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze.

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.