Bieg leśny organizowany z... pasji. Oto Rajd Koziołka, który w tym roku odbędzie się w okolicach Rogozińca

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Bieg leśny organizowany z... pasji. Oto Rajd Koziołka, który w tym roku odbędzie się w okolicach Rogozińca

Alicja Kucharska

1 września odbędzie się kolejna edycja Rajdu Koziołka, czyli leśnego biegu na orientację. Organizatorzy - jak zwykle - szykują dla uczestników szereg niespodzianek. Tym razem biegacze będą penetrować lasy wokół Rogozińca. Trwają zapisy!

- W tym roku wystartujemy z terenu Technikum Leśnego w Rogozińcu. Dzięki uprzejmości dyrektora, mamy do dyspozycji miejsce na bazę - wyjaśnia współorganizator Marek Pych.

Każda edycja przyciąga w okolice Dąbrówki Wlkp. coraz więcej uczestników z całego regionu. - Dla nas z kolei to na pewno większa presja na przygotowanie rajdu w bardziej profesjonalny sposób. Myślimy, jak zapinać budżet, bo przecież nic nie jest za darmo - mówi pan Marek. I tu z pomocą przychodzą sponsorzy: gmina Zbąszynek wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, sołectwo Dąbrówka Wlkp., ale również firmy.

- To cieszy i dzięki tym środkom możemy zapewnić organizację i nagrody na fajnym, dość wysokim poziomie. Rajd robimy z pasji. Pewnym wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie tras, aby były one ciekawe dla uczestników, ale Rafał - budowniczy tras - stara się, by wszystko było ciekawie zaprojektowane.

Leśne dukty można pokonywać samodzielnie, ale i w grupie, uczestnicy zdają się wyłącznie na swoją orientację w terenie. Reguły rajdu są bardzo proste. Zawodnik po zgłoszeniu, otrzymuje tzw. pakiet startowy. Przed samym rajdem zostaje wyposażony w mapę, która zdecydowanie jest najważniejszym przedmiotem podczas biegu. Na niej zaznaczone są punkty startu oraz mety, a także miejsca z lampionami, do których z kolei podpięte są specjalne perforatory. To one w charakterystyczny sposób nakłuwają kartę uczestnika, dzięki czemu można udowodnić, że dotarło się do wszystkich punktów kontrolnych. Leśne dukty można pokonywać pieszo, truchtem, biegiem. Najważniejsze, by zmieścić się w limicie czasu, który jest inny w przypadku każdej trasy.

A do wyboru będzie kilka tras. TP 12, czyli trasę pieszą liczącą ok. 12 km (drużyny mogą liczyć 2-4 osób, a na metę trzeba dotrzeć w ciągu pięciu godzin) oraz TP 15 dla osób startujących indywidualnie (limit czasu 6 godzin). Zaś rowerzyści mogą się sprawdzić na 40-kilometrowym dystansie.

- Zdecydowaliśmy się na zmianę charakteru trasy TP 12 na typowo rodzinną rozrywkę - zdradza współorganizator imprezy Marek Pych. - W tym roku, aby skutecznie zapisać się na rajd tą trasą, należy mieć w swojej drużynie minimum jedną osobę w wieku do 14 lat. Po prostu zauważyliśmy, że jest takie zapotrzebowanie. Rodziny bawią się świetnie na rajdzie i warto wyrównać rywalizację wśród podobnych drużyn. Kolejną zmianą jest to, że osoby startujące indywidualnie mogą wystartować na trasie TP 15, czyli 15-kilometrowej. Warto podkreślić, że Rajd Koziołka to nie tylko świetna zabawa. - Przy okazji poznajemy też lokalne piękne trasy i ciekawe miejsca - dodaje Marek Pych.

Z uwagi na to, że co roku organizatorzy zmieniają bazę zawodów, uczestnicy mają okazję splądrować kolejne hektary lasów w pobliżu Dąbrówki Wlkp. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 sierpnia za pośrednictwem strony www.rajdkoziołla.pl. Udział w imprezie jest bezpłatny! Na stronie wydarzenia znajdziemy też praktyczne wskazówki dotyczące leśnej imprezy.

Alicja Kucharska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.