Bieg leśny organizowany z... pasji. Oto Rajd Koziołka, który w tym roku odbędzie się w okolicach Rogozińca

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Bieg leśny organizowany z... pasji. Oto Rajd Koziołka, który w tym roku odbędzie się w okolicach Rogozińca

Alicja Kucharska

1 września odbędzie się kolejna edycja Rajdu Koziołka, czyli leśnego biegu na orientację. Organizatorzy - jak zwykle - szykują dla uczestników szereg niespodzianek. Tym razem biegacze będą penetrować lasy wokół Rogozińca. Trwają zapisy!

- W tym roku wystartujemy z terenu Technikum Leśnego w Rogozińcu. Dzięki uprzejmości dyrektora, mamy do dyspozycji miejsce na bazę - wyjaśnia współorganizator Marek Pych.

Każda edycja przyciąga w okolice Dąbrówki Wlkp. coraz więcej uczestników z całego regionu. - Dla nas z kolei to na pewno większa presja na przygotowanie rajdu w bardziej profesjonalny sposób. Myślimy, jak zapinać budżet, bo przecież nic nie jest za darmo - mówi pan Marek. I tu z pomocą przychodzą sponsorzy: gmina Zbąszynek wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, sołectwo Dąbrówka Wlkp., ale również firmy.

- To cieszy i dzięki tym środkom możemy zapewnić organizację i nagrody na fajnym, dość wysokim poziomie. Rajd robimy z pasji. Pewnym wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie tras, aby były one ciekawe dla uczestników, ale Rafał - budowniczy tras - stara się, by wszystko było ciekawie zaprojektowane.

Leśne dukty można pokonywać samodzielnie, ale i w grupie, uczestnicy zdają się wyłącznie na swoją orientację w terenie. Reguły rajdu są bardzo proste. Zawodnik po zgłoszeniu, otrzymuje tzw. pakiet startowy. Przed samym rajdem zostaje wyposażony w mapę, która zdecydowanie jest najważniejszym przedmiotem podczas biegu. Na niej zaznaczone są punkty startu oraz mety, a także miejsca z lampionami, do których z kolei podpięte są specjalne perforatory. To one w charakterystyczny sposób nakłuwają kartę uczestnika, dzięki czemu można udowodnić, że dotarło się do wszystkich punktów kontrolnych. Leśne dukty można pokonywać pieszo, truchtem, biegiem. Najważniejsze, by zmieścić się w limicie czasu, który jest inny w przypadku każdej trasy.

A do wyboru będzie kilka tras. TP 12, czyli trasę pieszą liczącą ok. 12 km (drużyny mogą liczyć 2-4 osób, a na metę trzeba dotrzeć w ciągu pięciu godzin) oraz TP 15 dla osób startujących indywidualnie (limit czasu 6 godzin). Zaś rowerzyści mogą się sprawdzić na 40-kilometrowym dystansie.

- Zdecydowaliśmy się na zmianę charakteru trasy TP 12 na typowo rodzinną rozrywkę - zdradza współorganizator imprezy Marek Pych. - W tym roku, aby skutecznie zapisać się na rajd tą trasą, należy mieć w swojej drużynie minimum jedną osobę w wieku do 14 lat. Po prostu zauważyliśmy, że jest takie zapotrzebowanie. Rodziny bawią się świetnie na rajdzie i warto wyrównać rywalizację wśród podobnych drużyn. Kolejną zmianą jest to, że osoby startujące indywidualnie mogą wystartować na trasie TP 15, czyli 15-kilometrowej. Warto podkreślić, że Rajd Koziołka to nie tylko świetna zabawa. - Przy okazji poznajemy też lokalne piękne trasy i ciekawe miejsca - dodaje Marek Pych.

Z uwagi na to, że co roku organizatorzy zmieniają bazę zawodów, uczestnicy mają okazję splądrować kolejne hektary lasów w pobliżu Dąbrówki Wlkp. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 sierpnia za pośrednictwem strony www.rajdkoziołla.pl. Udział w imprezie jest bezpłatny! Na stronie wydarzenia znajdziemy też praktyczne wskazówki dotyczące leśnej imprezy.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.