Biegiem do wielkich zmian...

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała GL
Anna Chreptowicz

Biegiem do wielkich zmian...

Anna Chreptowicz

Ufff, gminy powiatu zielonogórskiego w tym roku nie zapowiadają większych podwyżek. Nie brakuje za to zapowiedzi inwestycyjnych. A i w kulturze wiele się będzie działo. Sprawdźcie sami!

GOSPODARKA

Babimost. Stawia na drogi. Burmistrz Bernard Radny mówi: - Naszą największą inwestycją będzie budowa drogi ul. Jodłowa i Świerkowa, razem z kanalizacją i oświetleniem. Całość inwestycji wyniesie 2 mln zł). Może uda się też rozbudować szkołę w Podmo-klach Małych i wybudować drogi w Nowym i Starym Kramsku oraz w Podmoklach.

Bojadła. Niedawno ukończono budowę kanalizacji w Klenicy. W planach jest termomoder-nizacja budynków użyteczności publicznej: np. szkoły w Klenicy, Gminnego Ośrodka Kultury w Bojadłach i budynków Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednak gmina składa dopiero wnioski o dofinansowanie tych przedsięwzięć.

Czerwieńsk. - Chcemy rozpocząć procedury związane z przygotowaniem budowy ścieżki rowerowej łączącej Zieloną Górę Przylep z Czerwieńskiem (ścieżka będzie przebiegać przez Płoty) - informuje burmistrz Piotr Iwanus. W planach jest również odrestaurowanie terenów zielonych i zabytkowych parków na terenie całej gminy, a także budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej. Koszt tej ostatniej inwestycji ma wynieść 3 mln 300 tys. złotych. Jak zapowiada burmistrz, w gminie zostaną również przeprowadzone konsultacje społeczne na temat powstania Gminnego Centrum Rehabilitacji.

Kargowa. Najważniejszym tegorocznym zadaniem jest dokończenie budowy hali sportowej przy gimnazjum w Kar-gowej. Koszt całej inwestycji wyniesie 2 mln 600 tys. złotych. Przewidziane są również inwestycje drogowe. W tym roku udało się już zakończyć remont drogi z Kargowej do Karszyna za 1,6 mln zł. Gmina złożyła wnioski o dofinansowanie przebudowy drogi w Smolnie Wielkim, a także odcinka ulicy Kasztanowej w Kar-gowej. - W tym roku chcemy także zrobić oświetlenie uliczne w mieście na ul. Górnej i Lipowej, na os. Dąbrówka, a także w miejscowości Wojnowo. Oświetlenie będzie kosztowało ok. 100 tys. - mówi burmistrz Jerzy Fabiś i dodaje, że w planach są również remonty świetlic wiejskich.

Remonty świetlic wiejskich. W Kargowej powstanie również siłownia pod chmurką, a także - co z pewnością ucieszy wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców - stacja paliw. Jest szansa, że budowa stacji ruszy już w tym roku.

Nowogród Bobrzański. Najważniejszym zadaniem jest budowa hali gimnastycznej przy szkole w Niwiskach - mówi Robert Milto, przewodniczący rady. - Koszt kompleksu sportowego to ponad 3,8 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z budżetu gminy oraz dotacji, jaka została przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej.

Sulechów. - Przede wszystkim stawiamy na uzbrojenie strefy inwestycyjnej, które wyniesie w całości 3 mln zł - mówi burmistrz Ignacy Odważny. - Będzie to m.in. budowa drogi dojazdowej do strefy, ścieżki rowerowej, odwodnienia, oświetlenia, położenie kabla energetycznego, doprowadzenie gazu oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej. To umożliwi nam sprzedaż gruntów dla inwestorów, którzy w tym momencie niezbyt kwapią się do kupna gruntu nieuzbrojonego.

W gminie planowane są również dokumentacje projektowe na oświetlenie dróg i dojść do domów w sołectwach, a także budowa drogi do Obłotnego oraz do portu w Cigacicach. W dokumentacjach projektowych pojawią się inwestycje, które mają szansę na dofinansowanie w wysokości 85 procent. W Sulecho-wie, tuż przy trasie S3 trwa budowa jednej z większych inwestycji w mieście: galerii handlowej oraz stacji paliw.

Zabór. Na ten rok gmina planuje sześć dużych inwestycji: trzy drogowe (budowa dróg gminnych w Droszkowie i Zaborze) i trzy dotyczące modernizacji budynków (termomodernizacja szkoły, przedszkola i urzędu gminy). Władze nie chcą jednak jeszcze mówić o konkretach, ponieważ są w trakcie składania wniosków o dofinansowanie. Z rzeczy pewnych powstanie odcinek sieci wodociągowej w Przytoku za ok. 140 tys. zł.

PRAWO LOKALNE

Babimost. W gminie nieznacznie wzrośnie opłata za śmieci, która jest związana z kłopotami wysypiska w Dąbrówce Wlkp. i związanym z nimi nowym przetargiem na wywóz. Zamiast 6,50 zł za odpady selektywne, mieszkańcy zapłacą złotówkę więcej. Za nieselektywne - 11,50 zł zamiast 10,50 zł. Reszta opłat pozostaje bez zmian. Za wodę płaci się najmniej w okolicy. Stawka to 2,54 zł netto. Za ścieki mieszkańcy płacą 5,16 zł.

Bojadła. Tutaj nie są planowane żadne podwyżki ani obniżki. W gminie za wywóz śmieci płaci się 8,80 zł za odpady selektywne i 15 zł za odpady nieselektywne. Ta stawka pozostaje bez zmian. Podobnie, jak w przypadku wody i ścieków. Mieszkańcy za wodę zapłacą 3,48, za ścieki 6,48 zł.

Czerwieńsk. Od 1 stycznia cena za wodę wzrosła o 15 gr dla gospodarstw domowych i o 58 gr dla pozostałych. Za odprowadzanie ścieków z domów będzie trzeba zapłacić 6,78 zł, zamiast 6,28 zł, czyli o 50 gr więcej. A pozostali zapłacą 44 gr więcej - 6,92 zł zamiast 6,46 zł.

Kargowa. W tym roku planowany jest przetarg na wywóz śmieci. Możliwe, że pojawią się również podwyżki. - Prezes spółki wodno-kanalizacyjnej zapewne zawnioskuje o podwyżkę opłat za wodę i ścieki - mówi burmistrz Jerzy Fabiś. - Nie wiem, jak duża miałaby to być podwyżka - dodaje. Mieszkańcy dalej będą więc płacili za wodę 3,10 zł, a za ścieki 4,36 zł. Opłaty za śmieci wynoszą: przy segregacji odpadów – 8,80 zł, a 15 zł - bez.

Nowogród Bobrzański. Mieszkańców podwyżka już dotknęła. - Z 1 sierpnia ub. r. wzrosły opłaty za ścieki, bo pogorszył się stan naszej oczyszczalni ścieków. Teraz musimy wozić je do Żagania bądź Zielonej Góry. Ale remont będzie - uspokaja mieszkańców Henryk Kuczak. Cena odprowadzania ścieków przed zmianą wynosiła 5,16 zł, a teraz 5,75 zł. Za to cena za wodę spadła. Do sierpnia trzeba było płacić 3,64 zł za msześc., a teraz 3,57 zł.

Trzebiechów. Mieszkańcy unikną podwyżek za wywóz śmieci. Teraz płacą za niesegregowane 14 zł, a segregowane - 7,00 zł. Bez zmian pozostają również ceny za wodę i ścieki. Mieszkaniec gminy za wodę płaci w tym roku 4,17 zł za msześc., a za ścieki 6,23 zł.

Sulechów. Mieszkańcy mogą być spokojni o swoje portfele. Opłaty za wodę wzrosły o 4 gr., z 2,97 zł do 3,01 zł, ścieki o 8 gr.: z 6,48 zł do 6,56 zł. Za wywóz śmieci mieszkańcy płacą bez zmian: 9 zł za segregowane, 15 zł za niesegregowane.
Świdnica. Pozostaje bez podwyżki cen. - Nasza obecna taryfa obowiązuje jeszcze do marca 2016 r. Ewentualne zmiany wejdą w życie dopiero w kwietniu. Ale jeszcze nie wiadomo, czy taryfa utrzyma się, czy będzie podwyżka - mówi Monika Szymczak z działu gospodarki. Obecnie za msześc. wody trzeba zapłacić 4,34 zł. Za odprowadzanie ścieków z gospodarstwa domowego - 5,72 zł, pozostali - 6,77 zł.

Zabór. Mieszkańcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości, który wzrośnie o 3 proc. Zmniejszy się natomiast podatek rolny, który od tej pory wyniesie 47 zł za kwintal. Mieszkańcy gminy. O 10 proc. wzrośnie opłata za ścieki i od nowego roku wyniesie 7,72 zł.

KULTURA I SPORT

Babimost. Z kulturalnego kalendarza na pewno nie znikną takie wydarzenia, jak Majówka, która w tym roku odbędzie się 29... kwietnia. Na tydzień lub dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi mieszkańcy skosztują świątecznych potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy, na corocznych Stołach Wielkanocnych. Nie zabraknie corocznych dni miasta, które odbędą się w ostatni weekend czerwca. Miłośnicy mocniejszego grania z pewnością nie mogą się doczekać kolejnej edycji Miasta Rocka. W tym roku zostanie ona przeniesiona na ostatni weekend sierpnia.

Bojadła. - Nasz harmonogram tegorocznych imprez kulturalnych nie jest jeszcze zaplanowany, a wszystko przez to, że budżet gminny nie został wciąż zatwierdzony. Harmonogram zależy przede wszystkim od wysokości środków przekazanych nam z budżetu przez gminę - informuje Aleksandra Szuber, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Czerwieńsk. Tradycyjnie w drugiej połowie maja odbędą się Dni Czerwieńska. Będzie można także pobawić się na Gminnym Święcie Plonów organizowanym pod koniec sierpnia.

Kargowa. Tutaj, jak zwykle, będzie się działo bardzo dużo. Już w lutym miasto odwiedzi kabaret Koń Polski. Pierwszy tydzień czerwca rozpocznie Święto Czekolady. Na przełomie czerwca i lipca, tradycyjnie Kozzi Gangsta, czyli Festiwal Filmu i Teatru. Waldemar Ligma już teraz zapowiada kontynuację Jesiennych Spotkań Jazzowych oraz Spotkań z Fryderykiem Chopinem. Kto wystąpi na scenie? Dowiemy się niebawem.

Sulechów. Organizacja dni miasta była co prawda postawiona pod znakiem zapytania, ale - jak zapewnił nas burmistrz - w tym roku również się odbędą. I prawdopodobnie będzie to maj. 1 czerwca dzieci będą obchodziły swoje święto wraz z Sulechowskim Domem Kultury oraz Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Szykuje się kolejna edycja zawodów dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerze - Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. To już pod koniec maja. A w listopadzie, tradycyjnie - Festiwal Muzyki Chopinowskiej.

Świdnica. Pod koniec czerwca czas na Dni Ziemi Świdnickiej. W gminie, tradycyjnie, zorganizowane zostaną również dożynki oraz uroczyste obchody Tygodnia Seniora, w czasie których każde sołectwo robi osobną imprezę dla swoich seniorów.
Trzebiechów. W gminie mieszkańcy z pewnością z niecierpliwością czekają na kolejną odsłonę Regionalnego Święta Indyka, które odbędzie się 23 lipca

Anna Chreptowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.