Edyta Jakubowska-Owsik

Bili rekord Guinnessa w ratowaniu życia!

W zespole Szkół nr 1 w Żaganiu ponad 800 uczniów i pokaźna grupa przedszkolaków uczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy W zespole Szkół nr 1 w Żaganiu ponad 800 uczniów i pokaźna grupa przedszkolaków uczyli się, jak udzielać pierwszej pomocy
Edyta Jakubowska-Owsik

Blisko 850 uczniów ze szkół gimnazjalnych, podstawówek oraz przedszkola wzięło udział w ogólnopolskiej akcji udzielania pomocy.

Wczoraj uczniowie z Żar i Żagania dołączyli się do ogólnopolskiego bicia rekordu Guinnessa w udzielaniu pierwszej pomocy.
– Ponad 800 osób bierze u nas udział w tym doniosłym wydarzeniu – mówi z dumą dyrektor Dorota Stebelska z Zespołu Szkół nr 1 w Żaganiu. Wśród nich znaleźli się także uczniowie Zespołów Szkół nr 2 i 3, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, a także dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 6.

– Wszyscy spisali się znakomicie – cieszy się Małgorzata Klorek, znana jako „Mamuśka” z żagańskiego sztabu Owsiakówki i organizatorka tej akcji. – To jest niesamowite, że trzy- czy czterolatki wiedzą już, jak zachować się w sytuacji, gdy trzeba komuś natychmiast udzielić przedmedycznej pomocy – zaznacza.

– Większość dorosłych wciąż nie jest wyedukowana w tym zakresie – przekonuje Damian Erdman z żagańskiej straży pożarnej, który prowadził fachowy pokaz sztucznego oddychania i masażu serca.

– To nie tylko bicie rekordu, ale szalenie istotne zajęcia, do których warto się przyłożyć i wynieść z nich jak najwięcej – dodaje strażak.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żarach organizatorem bicia rekordu była Małgorzata Rybnik, nauczycielka klas zintegrowanych.

– W programie „Ratujemy, uczymy ratować” nasza szkoła bierze udział już 10 lat. Wczoraj na ochotnika do bicia rekordu zgłosiło się 25 osób z różnych klas – wylicza. Wcześniej byli oczwiście przeszkoleni. Z tej perspektywy muszę przyznać, że dzieci mają znacznie większą wiedzę i umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy niż dorośli – dodaje.

Julia Gubała z kl VIa. Wczoraj w szkole była koordynatorem. – Zawsze chciałam studiować medycynę, lubię pomagać. Dziś wiedziałabym, co zrobić, gdy ktoś zasłabnie. Przećwiczyłam to już wiele razy. Na szczęście nie musiałam jeszcze nikomu udzielać pomocy.

Autor: Edyta Jakubowska-Owsik

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.