Biskup dumny z tego, że jest z Ziemi Lubuskiej [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Biskup dumny z tego, że jest z Ziemi Lubuskiej [WIDEO]

Jarosław Miłkowski

- Bądźcie przy mnie, jak byliście przy moich poprzednikach - prosi nowy ordynariusz diecezji bp Tadeusz Lityński. Właśnie objął urząd.

- Od nowego biskupa oczekuję współpracy ze świeckimi. Liczymy, że pomoże nam się rozwijać - mówił nam we wtorek przed gorzowską katedrą Ryszard Furtak. Przyjechał tu z Zielonej Góry, by w imieniu Akcji Katolickiej (szerzy wartości chrześcijańskie w życiu publicznym) wziąć udział w ingresie bpa Tadeusza Lityńskiego, nowego ordynariusza diecezji zielonogorsko-gorzowskiej.

Biskup stąd

Pochodzący z Kożuchowa bp Lityński ma 53 lata, jest jednym z najmłodszych biskupów w Polsce. Papież Franciszek powołał go na ten urząd 23 listopada 2015 r., po przyjęciu rezygnacji zmagającego się z chorobą bpa Stefana Regmunta. Od czerwca 2012 r. Lityński był biskupem pomocniczym.

Na ingres, czyli uroczyste wejście do katedry, przyszła też Barbara Goździak z gorzowskiej parafii Chrystusa Króla, gdzie od 2006 do 2012 r. bp Lityński był proboszczem. - Brak mi słów, że mogę to przeżywać. On jest taki kochany. Wszyscy są dla niego jednakowi. Nie wyróżnia nikogo. Jest młody i przebojowy. On w takim tempie awansuje, że niedługo kardynałem zostanie - mówiła z uśmiechem gorzowianka.

- A ja oczekuję od biskupa, by pozwalał nam lepiej orientować się w sprawach Kościoła. I tylko Kościoła - dodawał Kazimierz Turowski z Gorzowa, wyczekując nadejścia biskupa. A ten do katedry wkroczył w asyście kilkudziesięciu polskich i dwóch niemieckich biskupów. Wśród nich byli m.in. bp Stefan Regmunt i bp Adam Dyczkowski, dwaj poprzedni ordynariusze (nie było jednak abpa Józefa Michalika).

W sprawowaniu liturgii nie zabrakło też abpa Celestino Migliore, który odczytał papieską bullę nominacyjną oraz wręczył nowemu ordynariuszowi pastorał bpa Benscha. Był też prymas Polski abp Wojciech Polak. Swoje listy z gratulacjami przysłali prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

Co zamierza biskup?

- Zapewne pytacie: jaki jest program nowego pasterza? - mówił w homilii bp Lityński. - Program ten jest jeden: Jezus Chrystus - Światłość Świata.

Bp Lityński to pierwszy w powojennej Polsce ordynariusz pochodzący z lokalnego Kościoła. - Nie wstydzę się powiedzieć, że jestem dumny z mojego lubuskiego pochodzenia, ale wiem, że pokornie powinienem dzisiaj prosić: bądźcie przy mnie, jak byliście przy moich poprzednikach. Wspierajcie mnie w trudzie głoszenia Chrystusa. Jestem jednym z was, ale od dzisiaj tak szczególnie jestem też dla was. Potrzebuję waszej współpracy i waszej pomocy - zwracał się do diecezjan i duchownych. - Po ludzku przerasta mnie ta nominacja na biskupa diecezji, z której wyrasta moje życie i powołanie, ale z pomocą przychodzą mi słowa Jana Pawła II, wypowiedziane tu w Gorzowie 2 czerwca 1997 r: „Zadania, jakie Pan Bóg stawia przed nami, są na miarę każdego z nas”.

Będzie pomocnik?

Diecezja zielonogórsko-gorzowska składa się z 270 parafii i 700 świątyń.
W pracy duszpasterskiej bpowi Lityńskiemu pomagać mogą: dotychczasowi ordynariusze - bp Regmunt i bp Dyczkowski oraz bp Paweł Socha, wieloletni biskup pomocniczy i administrator. Dziś każdy z nich jest już emerytem. Można się zatem spodziewać, że za pewien czas papież powoła dla Kościoła na Ziemi Lubuskiej także nowego biskupa pomocniczego.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.