Błaszczak: Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne

Czytaj dalej
Maciej Deja

Błaszczak: Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne

Maciej Deja

Kraków. Służby są przygotowane perfekcyjnie – mówi szef MSWiA Mariusz Błaszczak o rozpoczynających się w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży

Pytanie, czy na Światowych Dniach Młodzieży będzie bezpiecznie, stawiane jest za każdym razem, kiedy dojdzie do tragedii takiej jak ostatnio w Nicei czy Monachium.

Jak zapewnił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, krajowe służby na bieżąco monitorują sytuację bezpieczeństwa w kraju i czuwają, żeby uroczystości przebiegły bez zakłóceń i bezpiecznie.

Funkcjonariusze policji, strażnicy graniczni i specjalnie przeszkoleni wolontariusze byli gotowi do zabezpieczenia imprezy już wcześniej, a po zamachu w Nicei dodatkowo przeanalizowano jeszcze plany wyłączenia niektórych ulic.

– W Polsce nie mamy takiego zagrożenia jak we Francji – uważa minister i zapewnia, że służby nie zlekceważą nawet najmniejszego podejrzanego sygnału.

Z ostatniej wizytacji kluczowych miejsc w Krakowie zadowolona jest watykańska delegacja z Domenico Gianim, szefem Żandarmerii Watykańskiej, na czele. Oficjele pozytywnie ocenili przygotowania do wydarzenia. – Rekonesans przebiegał pozytywnie. Strona watykańska nie widzi żadnych zastrzeżeń do tego, co zostało przygotowane w Brzegach pod kątem bezpieczeństwa Ojca Świętego – mówił o wizycie delegacji ks. Grzegorz Suchodolski.

Wcześniej MSWiA informował, że ŚDM będzie zabezpieczać około 38 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy straży granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR. Nad miastem mają latać również drony zbierające informacje nt. potencjalnego zagrożenia. Służby w związku z wydarzeniem ćwiczą już od kilku miesięcy.

– Wzbogaceni o doświadczenia mówiące o polskiej gościnności pielgrzymi z chęcią wrócą do Polski – mówił podczas ostatniej odprawy przed ŚDM szef MSWiA.

Środki zapobiegawcze, które w opinii resortu miały ułatwić pracę funkcjonariuszom, zostały wprowadzone już przed szczytem NATO.

4 lipca przywrócone zostały tymczasowe kontrole na polskich granicach. Wprowadzony został również pierwszy stopień alarmowy ALFA, podnoszący czujność służb w zakresie bezpieczeństwa, oraz stopień BRAVO dotyczący cyberprzestrzeni. – To działania profilaktyczne – przekonywał Błaszczak.

Mimo to z badań CBOS wynika, że 69 proc. Polaków uważa, że ŚDM stwarzają zagrożenie atakiem terrorystycznym. 55 proc. ankietowanych jest jednak zdania, że policja i inne służby są dobrze przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia.

Maciej Deja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.