Błaszczak: Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne

Czytaj dalej
Maciej Deja

Błaszczak: Światowe Dni Młodzieży będą bezpieczne

Maciej Deja

Kraków. Służby są przygotowane perfekcyjnie – mówi szef MSWiA Mariusz Błaszczak o rozpoczynających się w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży

Pytanie, czy na Światowych Dniach Młodzieży będzie bezpiecznie, stawiane jest za każdym razem, kiedy dojdzie do tragedii takiej jak ostatnio w Nicei czy Monachium.

Jak zapewnił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, krajowe służby na bieżąco monitorują sytuację bezpieczeństwa w kraju i czuwają, żeby uroczystości przebiegły bez zakłóceń i bezpiecznie.

Funkcjonariusze policji, strażnicy graniczni i specjalnie przeszkoleni wolontariusze byli gotowi do zabezpieczenia imprezy już wcześniej, a po zamachu w Nicei dodatkowo przeanalizowano jeszcze plany wyłączenia niektórych ulic.

– W Polsce nie mamy takiego zagrożenia jak we Francji – uważa minister i zapewnia, że służby nie zlekceważą nawet najmniejszego podejrzanego sygnału.

Z ostatniej wizytacji kluczowych miejsc w Krakowie zadowolona jest watykańska delegacja z Domenico Gianim, szefem Żandarmerii Watykańskiej, na czele. Oficjele pozytywnie ocenili przygotowania do wydarzenia. – Rekonesans przebiegał pozytywnie. Strona watykańska nie widzi żadnych zastrzeżeń do tego, co zostało przygotowane w Brzegach pod kątem bezpieczeństwa Ojca Świętego – mówił o wizycie delegacji ks. Grzegorz Suchodolski.

Wcześniej MSWiA informował, że ŚDM będzie zabezpieczać około 38 tys. funkcjonariuszy, w tym ponad 17 tys. policjantów, 11,6 tys. funkcjonariuszy straży granicznej, 9 tys. strażaków i 800 funkcjonariuszy BOR. Nad miastem mają latać również drony zbierające informacje nt. potencjalnego zagrożenia. Służby w związku z wydarzeniem ćwiczą już od kilku miesięcy.

– Wzbogaceni o doświadczenia mówiące o polskiej gościnności pielgrzymi z chęcią wrócą do Polski – mówił podczas ostatniej odprawy przed ŚDM szef MSWiA.

Środki zapobiegawcze, które w opinii resortu miały ułatwić pracę funkcjonariuszom, zostały wprowadzone już przed szczytem NATO.

4 lipca przywrócone zostały tymczasowe kontrole na polskich granicach. Wprowadzony został również pierwszy stopień alarmowy ALFA, podnoszący czujność służb w zakresie bezpieczeństwa, oraz stopień BRAVO dotyczący cyberprzestrzeni. – To działania profilaktyczne – przekonywał Błaszczak.

Mimo to z badań CBOS wynika, że 69 proc. Polaków uważa, że ŚDM stwarzają zagrożenie atakiem terrorystycznym. 55 proc. ankietowanych jest jednak zdania, że policja i inne służby są dobrze przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom wydarzenia.

Maciej Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.