Błonia wypełniają się młodymi z całego świata [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Drabik
Piotr Drabik

Błonia wypełniają się młodymi z całego świata [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Drabik

Dziesiątki tysięcy pielgrzymów wezmą udział w popołudniowej mszy świętej, która oficjalnie rozpocznie Światowe Dni Młodzieży. W oczekiwaniu na to wydarzenie młodzi najpierw walczyli z upałem, a potem gwałtowną ulewą.

Od samego rana pielgrzymi z całego Krakowa oraz innych miast i miejscowości przybywali na największą łąkę w Europie. Na Błoniach wszystko jest już gotowe od kilku dni - monumentalny ołtarz składający się z trzech części, nad którymi góruje wysoki na 30 metrów krzyż. Na długo przed rozpoczęciem mszy św. otwierającej ŚDM, pojawiła się również Isadis Alcantara z Portoryko. - Podczas uroczystości będę iść w wielonarodowej procesji pielgrzymów - opowiada młoda dziewczyna z Karaibów, która na Błonia przyjechała wraz z liczną grupą jej rodaków. - Przyjechałam do Krakowa na ŚDM, ponieważ chcę się dowiedzieć do Bóg przygotował dla mnie w dalszym życiu - wyjaśnia Isadis.

Autor: Piotr Drabik

Wtorkowa msza św. będzie również przeplatana występami artystycznymi młodych pielgrzymów. Wśród nich sporą grupę stanowią Polacy. - Zostajemy w Krakowie do niedzieli, a podczas głównych uroczystości będziemy tańczyć dla papieża i wszystkich gości - podkreśla Karolina Piekarska z Rypina (woj. kujawsko-pomorskie). Wraz z koleżankami z zespołu ćwiczyła układ taneczny od wczesnego popołudnia.

- Przyjechałam na ŚDM ponieważ tutaj mogę dzielić się wiarą z innymi ludźmi i zobaczyć, ogromną rzesze ludzi z całego świata. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami i w Krakowie możemy się lepiej poznać - mówi wprost nastolatka.

Tysiące młodych chrześcijan, którzy na Błonach oczekiwali na rozpoczęcie mszy św. najpierw zmagało się z wysokimi temperaturami, a najpotrzebniejszym asortymentem okazała się butelka wody mineralnej. Wszystko się zmieniło na dwie godziny przed uroczystościami, kiedy nad Krakowem przeszła gwałtowna ulewa z piorunami. Młodzi chrześcijanie po raz pierwszy podczas krakowskich ŚDM mieli okazję skorzystać z peleryn, które znalazły się w pakietach pielgrzyma.

Organizatorzy przewidują, że w wtorkowej mszy św. na Błoniach może wziąć udział nawet 500 tys. osób. Specjalnie z tej okazji na miejsce uroczystości zostanie przeniesiony z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach również Ogień Miłosierdzia. Będzie on płonął do ostatniego dnia ŚDM, a w niedzielę trafi do przedstawicieli organizatorów kolejnego spotkania młodych wiernych z papieżem. Uroczystej eucharystii we wtorek będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a liturgia będzie sprawowana po łacinie.

Podczas wtorkowych uroczystości na ołtarz polowy zostaną wniesione symbole ŚDM - drewniany krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Ta ostatnia przez ostatnie dwa lata, podróżowała przez wszystkie polskie diecezje. Symbole spotkań młodych z papieżem wniosą przedstawiciele 13 państw, w których do tej pory odbyły się międzynarodowe spotkania w ramach ŚDM.

Piotr Drabik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.