"Bóg i proch. Część czwarta" w gwiazdorskiej obsadzie na Zamku Ujazdowskim

Czytaj dalej
Fot. Zamek Ujazdowski
AIP

"Bóg i proch. Część czwarta" w gwiazdorskiej obsadzie na Zamku Ujazdowskim

AIP

Zamek Ujazdowski zaprasza 4 września na czwartą część serii spektakli pt. "Bóg i proch". Na scenie zobaczymy Joannę Freszel, Marcina Przybylskiego i Alicję Węgorzewską.

"Bóg i proch" to seria eksperymentalnych spektakli na pograniczu performansu, muzyki i sztuk plastycznych, realizowanych na podstawie autorskiej sztuki teatralnej Tomasza Mana. Przedstawienia mają formę audio-teatru – widowiska opartego na warstwie dźwiękowej, to próba przełożenia tradycyjnej formy teatru radiowego na żywy plan.

W czwartej części zobaczymy na scenie Joannę Freszel, Marcina Przybylskiego i Alicję Węgorzewską.

Część czwarta dotyczy historii trzech biblijnych kobiet. Zawiera opowieść o córce Jeftego, której spotkanie z ojcem – w związku z wcześniejszym złożeniem przez niego przysięgi – okazało się tragiczne w skutkach. Druga z historii dotyczy romansu Batszeby i Dawida oraz ich dramatycznych konsekwencji. W spektaklu pojawia się też historia bogobojnej Judyty, która uwodzi swojego wroga Holofernesa, by doprowadzić do zakończenia wojny.

Dźwięk realizowany jest na scenie przez aktorów i muzyków za pomocą rozmaitych narzędzi nie tylko ze świata muzyki, ale też odpowiednio przystosowanych przedmiotów codziennego użytku. Zastosowanie specjalnych technik nagłośnieniowych (jak przetworniki piezoelektryczne czy mikrofony stykowe) pozwala z jednej strony usłyszeć zwyczajne przedmioty, a z drugiej – użyć ich w procesie kompozycji muzycznej bądź improwizacji.

W cyklu przedstawień dramaturg podejmuje się reinterpretacji znanych powszechnie motywów ze Starego Testamentu. Bóg i proch to historia człowieka, który po wygnaniu z raju stara się znaleźć porozumienie ze swoim stwórcą. Spektakle stawiają pytania o powstawanie religii, o okoliczności i warunki, w których rodziła się religia monoteistyczna, o sposób, w jaki zostały ustanowione podstawowe zasady wiary.

Spektakl rozpocznie się 4 września o godzinie 19. Bilety w cenie 40 zł i 20 zł są dostępne online: Zamek Ujazdowski, można je też kupić w kasie Zamku Ujazdowskiego.

AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.