Jarosław Miłkowski

Bp Tadeusz Lityński od 5 stycznia będzie ordynariuszem lubuskiego kościoła

Bp Tadeusz Lityński Fot. Archiwum "GL" Bp Tadeusz Lityński
Jarosław Miłkowski

We wtorek, 5 stycznia o godz. 11.00 w katedrze gorzowskiej odbędzie się ingres bpa Tadeusza Lityńskiego. Papież Franciszek wyznaczył go na ordynariusza diecezji 23 listopada.

Papież zrobił to, bo pół roku wcześniej przyjął rezygnację mającego kłopoty ze zdrowiem bpa Stefana Regmunta.

Uroczystości objęcia diecezji zaczną się rano od formalnego przejęcia urzędu w Domu Biskupim. Tam bp Lityński przedstawi oryginał pisma z nominacją, a następnie uda się do katedry. Tu spotka się z bpem Regmuntem, abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, odczyta papieską bullę nominacyjną, przekaże mu pastorał, a duchowieństwo oraz wierni złożą mu znak posłuszeństwa i szacunku. Następnie bp Lityński odprawi mszę i wygłosi pierwsze kazanie jako ordynariusz diecezjalny.

Bp Lityński urodził się w 1962 r. w Kożuchowie. Był m.in. proboszczem w Ochli i w Gorzowie. W czerwcu 2012 r. został biskupem pomocniczym.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.