Brak sześciolatków w szkołach może być dla Nowej Soli dużym problemem

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Jakub Nowak

Brak sześciolatków w szkołach może być dla Nowej Soli dużym problemem

Jakub Nowak

Prezydent Nowej Soli rozpoczyna spotkania z rodzicami, by namawiać ich do posłania sześciolatków do szkół. W przeciwnym razie zabraknie miejsc dla trzylatków w przedszkolach, będą też zwolnienia nauczycieli.

W poniedziałek odbędzie się pierwsze z kilku spotkań prezydenta Nowej Soli z rodzicami sześcioletnich dzieci. Cel? Namówić ich do posłania swoich pociech do szkoły...

Przypomnijmy: rząd Prawa i Sprawiedliwości zniósł niedawno obowiązek narzucający rodzicom wysyłanie sześciolatków do podstawówek. Od teraz rodzice sami mogą zdecydować, czy posłać swoją pociechę do pierwszej klasy, czy pozostawić ją jeszcze na rok w przedszkolu.

Wspomniana decyzja i swoboda wyboru, o którą prosiło swego czasu tak wielu rodziców w całej Polsce, wiąże się jednak z określonymi problemami dla samorządów, które już dziś alarmują, że brak sześciolatków w szkołach, może się wiązać z ogromnymi kosztami.

- Najczarniejszy scenariusz wygląda tak: jeżeli wszyscy rodzice skorzystają ze swojego prawa wyboru i pozostawią swoje sześcioletnie dzieci w przedszkolach, to w sześciu szkołach podstawowych powstaną jedynie trzy klasy pierwsze, zabraknie miejsc dla wielu trzylatków w przedszkolach, pracę straci kilkunastu nauczycieli i drastycznie ucierpią przyszłoroczne finanse naszego miasta - opisuje wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski.

W związku z tym prezydent Wadim Tyszkiewicz zdecydował się zorganizować w mieście cykl spotkań z rodzicami, na których osobiście, wspólnie z dyrektorami szkół, będzie chciał rozmawiać o przystosowaniu miejskich placówek na potrzeby pierwszoklasistów oraz odpowiedzieć na wszystkie ich pytania i wątpliwości.

- To ważny etap życia dziecka, dlatego rodzice mają wiele pytań dotyczących przystosowania szkół na przyjęcie sześcioletnich uczniów. Często z niewiedzy i strachu przed nieznanym, rodzą się obawy. Dlatego aby dać rodzicom możliwość poznania argumentów za posłaniem sześciolatków do nowosolskich podstawówek, prezydent Wadim Tyszkiewicz organizuje szereg spotkań w miejskich przedszkolach, w których będzie chciał rozmawiać o przystosowaniu miejskich placówek na potrzeby pierwszoklasistów oraz odpowiedzieć na ich pytania i wątpliwości - przyznaje nam Ewa Batko, rzecznik Urzędu Miasta.

Oto harmonogram najbliższych spotkań:

Jakub Nowak

Dziennikarz i kierownik oddziału w Nowej Soli.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.