Brzeźnica: Będziemy mieli szeroką drogę i dwa nowe parkingi

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Brzeźnica: Będziemy mieli szeroką drogę i dwa nowe parkingi

Małgorzata Trzcionkowska

Trwają prace przy budowie ul. Zielonogórskiej, aż do granicy miejscowości. Trasa będzie wygodna i bezpieczna. Będą też miejsca parkingowe koło urzędu.

- Bardzo się cieszymy, że od dwóch lat stan dróg w naszej wsi zmienia się zdecydowanie na lepsze - zaznacza Witold Chabiniak. - Jeszcze by się przydało, żeby za remonty zabrały się gminy zielonogórskie, za naszymi granicami. Bo z Żagania jest bliżej do Zielonej Góry właśnie przez Brzeźnicę, ale nikt tędy nie jeździ, bo jest kiepska droga, za Przybymierzem. My za to możemy się cieszyć z szerokiej trasy i nowych parkingów, które będą już wkrótce.

Wójt Jerzy Adamowicz zaznacza, że trasa przez Brzeźnicę stanowi alternatywę dla głównej drogi ze stolicy powiatu na Zieloną Górę. Gdy na niej coś się dzieje, cały ruch kierowany jest przez wieś.

Nasza inwestycja będzie kosztowała ok. 400 tys. zł, z czego na większość prac otrzymamy dofinansowanie.

Remont głównej ulicy w Brzeźnicy zaczął się dwa lata temu, gdy powstało rondo przy wjeździe. Teraz powiat żagański kontynuuje inwestycję, od okolic Urzędu Gminy do granicy miejscowości. Jezdnia zostanie poszerzona i zyska chodniki. Jej koszt to ok. 3,1 mln zł. Brzeźnica dopłaciła powiatowi 300 tys. zł. - To dla nas ogromna kwota, ale inwestycja jest bardzo ważna - zaznacza wójt. - Stąd nasz udział w przedsięwzięciu. Jednocześnie zaczęliśmy budowę nowego parkingu dla Urzędu Miasta, który powinien być gotowy do festynu „W maju na pasionku” 28 maja. Pozazdrościliśmy strażakom, którzy wybudowali nie tylko nową remizę, ale również własny parking.

Prace drogowe wykonuje firma z Nowej Soli. Drogowcy zapowiadają, że skończą w sierpniu. Dzięki temu będzie między innymi nowy chodnik dla dzieci przy
Małgorzata Trzcionkowska Prace drogowe wykonuje firma z Nowej Soli. Drogowcy zapowiadają, że skończą w sierpniu. Dzięki temu będzie między innymi nowy chodnik dla dzieci przy szkole. Będzie bezpieczniej i wygodniej.

Samorząd gminy już szykuje 150 tys. zł, żeby dopłacić strażakom do zakupu zupełnie nowego wozu bojowego, który trafi do Brzeźnicy prawdopodobnie pod koniec roku. Za to starszy wóz z Brzeźnicy zostanie przekazany do Wichowa. To będzie ostatnia duża inwestycja gminna. Na inne już nie starczy pieniędzy.

Remont głównej ulicy w Brzeźnicy zaczął się dwa lata temu, gdy powstało rondo przy wjeździe.

- Złożyliśmy wniosek do Programu Rozwoju Wsi na remont ul. Leśnej - dodaje wójt. - Od wicemarszałka Tomczyszyna dowiedziałem się, że został rozpatrzony pozytywnie, podobnie jak wniosek gminy wiejskiej Żagań na remont trasy w Bożnowie. Nasza inwestycja będzie kosztowała ok. 400 tys. zł, z czego na większość prac otrzymamy dofinansowanie. To właściwie jedyna możliwość na dofinansowanie budowy mniejszych ulic, które nie mają szans na uwzględnienie w innych, większych projektach. Ul. Leśna zyska utwardzoną nawierzchnię i chodniki.

Małgorzata Trzcionkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.