Buczka i Żymierskiego znikną z mapy Żar

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Kamila Kamiennik

Buczka i Żymierskiego znikną z mapy Żar

Kamila Kamiennik

Dekomunizacja ulic dociera do Żar. Wkrótce mieszkańcy Buczka i Żymierskiego ruszą do urzędu miasta wymienić dowody na nowe

Z mapy Żar znikną dwie znane ulice, które są charakterystyczne dla naszego miasta, czyli. ul. Buczka i Żymierskiego. Zmiana nazwy ulicy wiąże się z wieloma konsekwencjami dla mieszkańców, min. wymiana dowodów, a dla przedsiębiorców zmiana pieczątek firmowych i zmiany w dokumentach.

Przy Buczka znajduje się kilkanaście małych firm, min. zakład fotograficzny Marka Przedwojskiego, który na tej ulicy działa od wielu lat i wszyscy mieszkańcy miasta kojarzą go właśnie z tym miejscem. Zmiana nazw ulic wiąże się z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub ustroju totalitarnego.

Marian Buczek był komunistą, który został skazany na wieloletni pobyt w więzieniu za propagowanie polityki antypaństwowej. Michał Rola Żymierski był członkiem Komunistycznej Partii Polski. Zgodnie z ustawą wszystkie ulice, które kojarzą się z komunizmem znikną z map całej Polski, w tym kilkanaście ulic w naszym regionie zmieni nazwę.

Niektóre nazwy ulic tworzą historię naszego miasta, ponieważ wszyscy wiedzą, w którym miejscu jest Buczka, a gdzie znajduje się Żymierskiego.

Zmiana będzie problemem zarówno dla mieszkańców tego rejonu, właścicieli firm, ale przede wszystkim dla urzędu miasta, który będzie musiał wymyślić nowe nazwy i pomóc ludziom przy zmianie dokumentów, którzy wkrótce się tam wybiorą.

Kamila Kamiennik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.