Buczka i Żymierskiego znikną z mapy Żar

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Makowska
Kamila Kamiennik

Buczka i Żymierskiego znikną z mapy Żar

Kamila Kamiennik

Dekomunizacja ulic dociera do Żar. Wkrótce mieszkańcy Buczka i Żymierskiego ruszą do urzędu miasta wymienić dowody na nowe

Z mapy Żar znikną dwie znane ulice, które są charakterystyczne dla naszego miasta, czyli. ul. Buczka i Żymierskiego. Zmiana nazwy ulicy wiąże się z wieloma konsekwencjami dla mieszkańców, min. wymiana dowodów, a dla przedsiębiorców zmiana pieczątek firmowych i zmiany w dokumentach.

Przy Buczka znajduje się kilkanaście małych firm, min. zakład fotograficzny Marka Przedwojskiego, który na tej ulicy działa od wielu lat i wszyscy mieszkańcy miasta kojarzą go właśnie z tym miejscem. Zmiana nazw ulic wiąże się z ustawą z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub ustroju totalitarnego.

Marian Buczek był komunistą, który został skazany na wieloletni pobyt w więzieniu za propagowanie polityki antypaństwowej. Michał Rola Żymierski był członkiem Komunistycznej Partii Polski. Zgodnie z ustawą wszystkie ulice, które kojarzą się z komunizmem znikną z map całej Polski, w tym kilkanaście ulic w naszym regionie zmieni nazwę.

Niektóre nazwy ulic tworzą historię naszego miasta, ponieważ wszyscy wiedzą, w którym miejscu jest Buczka, a gdzie znajduje się Żymierskiego.

Zmiana będzie problemem zarówno dla mieszkańców tego rejonu, właścicieli firm, ale przede wszystkim dla urzędu miasta, który będzie musiał wymyślić nowe nazwy i pomóc ludziom przy zmianie dokumentów, którzy wkrótce się tam wybiorą.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.