Budują fabryki, będą miejsca pracy

Czytaj dalej
Fot. M.Białowąs
Czesław Wachnik

Budują fabryki, będą miejsca pracy

Czesław Wachnik

Inwestorzy kupili kolejne hektary w strefie przemysłowej w Nowym Kisielinie. Rozpoczęto też budowę kilku fabryk, niektóre rozpoczną produkcję lada dzień

Spełniają się zapowiedzi prezydenta Janusza Kubickiego sprzed kilku lat. Powoli, ale systematycznie zapełnia się Lubuski Park Przemysłowo - Technologiczny w Nowym Kisielinie.
- Zapewne do końca tego roku, a najpóźniej do połowy przyszłego, wszystkie działki na terenie parku zostaną sprzedane. Ale co chyba nie mniej ważne, na wielu z nich będą już działały przedsiębiorstwa, zatrudniające dziesiątki pracowników. Tempo budowy wielu zakładów jest bowiem bardzo duże. A teraz wraz z wiosną będzie pewnie jeszcze większe - powiedział wiceprezydent Dariusz Lesicki.

Panattoni chce zbudować kilka hal produkcyjnych
Obecnie duże nadzieje miasto wiąże z międzynarodową spółką Panattoni, która już buduje jedną halę dla spółki Ideal Automative z niemieckiego Bambergu. Hala ma być niebawem gotowa, już przywożone są do niej maszyny, a więc lada dzień rozpocznie się produkcja. Mają tu powstawać obicia siedzeń i wnętrza bagażników dla wielu marek samochodów.
Na początku spółka zamierza zatrudnić 200-300 pracowników, ale w perspektywie kilku najbliższych lat pracę znajdzie nawet 800 osób. Na wspomnianą perspektywę wpływ będzie miała także spółka Panattoni, która obok obecnie budowanej hali, wzniesie drugą o bliźniaczej powierzchni, czyli ponad 16 tys. mkw. To jednak jakby pierwszy krok inwestycji wspomnianej spółki.

Otóż Panattoni kupił kolejne 8 ha, na których chce wybudować centrum magazynowo - przemysłowe o powierzchni 75 tys. m.kw.
- W zależności od zainteresowania klientów powstanie od dwóch do nawet pięciu hal. Jeśli znajdzie się klient na wynajem np. 50 tys. mkw., wtedy spółka wybuduje dwie czy trzy hale. Ale może ich być także pięć. Panattoni już planuje dokupienie gruntu - powiedział nam jeden z rozmówców powiązanych ze spółką.

Obok istniejących, powstają nowe spółki
O tym jak wiele dzieje się na terenie parku przemysłowego świadczy lista firm, które już działają lub przymierzają się do budowy swoich hal. Na razie w strefie niejako od początku istnieją takie firmy jak: Darstal, BWK Locistic czy LUG. Nową siedzibę wybudowała też już znana w Europie spółka e-obuwie. Jednak e-obuwie nie chce poprzestać na obecnej siedzibie, kupiła dodatkową działkę i już przymierza się do rozbudowy.

Obok Ideal Automative inną niemiecką firmą jest Brinnkman, znany w Europie producent specjalistycznych łóżek do szpitali. Spółka chce zatrudnić około 150 osób i lada dzień rozpocznie budowę swojej hali.

Ekoenergetyka dla naszych autobusów
Polską firmą będzie Ekoenergetyka, która zaczynała działalność w pobliskim inkubatorze przedsiębiorczości. Także ona lada dzień rozpocznie budowę swojej siedziby. Spółka zajmuje się m.in. produkcją ładowarek do autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi. Być może wyroby Ekoenergetyki będą ładować akumulatory autobusów jeżdżących po Zielonej Górze. Tak się dzieje w wielu miastach Europy.

Około 70 osób chce zatrudnić Styropmin, znany producent styropianu. Już rozpoczął budowę zakładu, tempo jest bardzo wysokie, dlatego zakończenie inwestycji zaplanowano w październiku br.
O pozwolenia na budowę stara się natomiast spółka HUT Technika Środowiska, producent różnego rodzaju urządzeń służących utylizacji i zagospodarowaniu śmieci i odpadów jak przenośników, sit, rozdrabiarek, pras, separatorów itp. Spółka chce zatrudnić około 30 pracowników.

Na podobnym etapie, czyli zabiegów o uzyskanie zezwolenia na rozpoczęcie budowy, jest firma WPIP, producent materiałów budowlanych. Deklaruje zatrudnienie ok.50 pracowników.

Nowa strefa powstanie obok łącznika z S3
Wiceprezydent Lesicki nie ukrywa, że miasto przymierza się do poszerzenia strefy w Nowym Kisielinie. Jednak tu w grę wchodzi tylko kilkanaście hektarów. Więcej pozyskać już nie można. Brakuje ziemi.

Dlatego bardziej atrakcyjną propozycją dla przedsiębiorców mają być działki położone przy drodze łączącej węzeł Zielona Góra Północ na S3 z os. Pomorskim, gdzie powstanie kolejna strefa aktywności gospodarczej.
Tu w grę ma wchodzić kilkaset hektarów. Głównym atutem nowej strefy ma być doskonałe skomunikowanie z drogą ekspresową S3 i dalej A2. Łącznik ma być gotowy wiosną 2018 r. Wtedy też rozpoczną się prace przy jej tworzeniu.a ą

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.