Budżet Nowogrodu: Tu stawiają na dzieci

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marta Dudka

Budżet Nowogrodu: Tu stawiają na dzieci

Marta Dudka

Plan budżetu gminy Nowogród gotowy. Do wydania jest 27 mln zł, na oświatę pójdzie 8 mln, na inwestycje aż 4 mln zł. Sprawdź, na jakie.

- Nasz budżet ma 27 mln zł i musimy pracować z tym, co mamy. Bo jakie mamy dochody, taki mamy budżet. Na edukację, zdrowie i pomoc społeczną idzie najwięcej pieniędzy. Najmniej na inwestycje - radny Andrzej Brodzik podsumowuje projekt budżetu na 2016 rok, o którym kilka dni temu dyskutowali radni komisji.

W najważniejszym dokumencie gminy na inwestycje zapisano 4,3 mln zł. Najwięcej, bo 1,3 miliona zł zostanie przeznaczone na budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Niwiskach. Ma być gotowa we wrześniu.

Na inwestycyjnej liście znajdują się aż 34 punkty

- Halę sportową trzeba zbudować. Dzieci muszą mieć, gdzie ćwiczyć. Teraz wuef prowadzi się w małej salce albo na dworze. Ale zimą przecież nie wyślemy maluchów na plac przed szkołą. Poza tym skorzystają też mieszkańcy okolicznych wsi - mówi radny Brodzik.
Na inwestycyjnej liście znajdują się aż 34 punkty. Burmistrz chce w przyszłym roku remontować bądź adaptować mieszkania socjalne - 425 tys. zł. W planach jest również remont starego kasyna pod zabudowę komunalną - 600 tys. zł.

100 tys. zł będzie kosztował remont chodnika przy ul. Reja w Nowogrodzie, wymiana ogrodzenia na cmentarzach w Nowogrodzie (60 tys. zł), Kaczenicach (11 tys. zł), Urzutach (4 tys. zł). Burmistrz planuje też wydać 90 tys. zł na budowę nowej siedzi internetowej w urzędzie.

- Jedną z ciekawszych inwestycji to zagospodarowanie kompleksu rekreacyjnego przy ul. Zamkowej w Nowogrodzie. W końcu będziemy mieć takie miejsce z prawdziwego zdarzenia. Co prawda będzie nas sporo kosztowało, bo 150 tys. zł - opowiada radna Wiesława Jastrzębska. Według niej każda wieś i każdy sołtys chciał wyciągnąć z miejskiego budżetu jak najwięcej, dostać największy kawałek tortu dla siebie. Dlatego też mamy tak dużo inwestycji w sołectwach. Zapisane są pieniądze na kupienie wozu strażackiego dla OSP w Wysokiej i budowę remizy (90 tys. zł), rozbudowę świetlic w Klępinie, Urzutach i też Wysokiej (łącznie 260 tys. zł).

Uczennice kl. 4 SP w Niwiskach już nie mogą doczekać nowej sali.
Mariusz Kapała Uczennice kl. 4 SP w Niwiskach już nie mogą doczekać nowej sali.

- Społeczeństwo staje się co raz bardziej świadome, chce się angażować, coś robić. Zawiązywane są stowarzyszenia. A ci ludzie gdzieś muszą się spotykać. Teraz już nie wystarczy tylko wybudować salę i wstawić do niej krzesła. We wsiach działa wiele sekcji artystycznych, są panie z koła gospodyń wiejskich - tłumaczy radny Piotr Lechocki.

Andrzej Brodzik zauważa, że dużo punktów w budżecie dotyczy doposażenia placów zabaw. - Może nie mamy tak dużo dzieci, ale ciągle ich przybywa i przecież powinny mieć gdzie się bawić - dodaje . Łączny koszt budowy terenów rekreacyjnych, placów zabaw, kupowania sprzętów na wsiach, ogradzania tych miejsc to 180 tys. zł.

Radna Wiesława Jastrzębska podsumowuje: - Na nasze szczęście budżet jest ruchomy, zawsze można poprzestawiać klocki. Gdzieś uszczknąć, gdzie indziej dodać.

Marta Dudka

Opiekuję się terenem gminy Świdnica, Nowogród Bobrz. i Czerwieńsk oraz terenem byłej gminy Zielona Góra.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.