Budżet Obywatelski 2017: wybierz inwestycję i zagłosuj!

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Budżet Obywatelski 2017: wybierz inwestycję i zagłosuj!

Alicja Kucharska

- To realna szansa, by zmienić swoje otoczenie - zachęca Beata Amrogowicz, sekretarz gminy.

W środę, 12 października rozpoczęło się głosowanie mieszkańców nad propozycjami zakwalifikowanymi do Budżetu Obywatelskiego 2017. Głosowanie potrwa dwa tygodnie. Zakończy się 26 października. - Ogółem wpłynęło 51 wniosków, z czego aż 45 propozycji zadań zostało zweryfikowanych pozytywnie przez komisję. 16 propozycji dotyczy zadań, tzw. małych, a więc inwestycji do 15 tysięcy złotych, a 29 zadań dużych, tj. powyżej 15 tys. do 100 tys. złotych - mówi Beata Amrogowicz, sekretarz Gminy Świebodzin.

O wiele mniejsza, w porównaniu do ubiegłego roku, jest liczba zadań zweryfikowanych negatywnie, bo jest ich tylko sześć. - Być może wynikało to z niewiedzy towarzyszącej pierwszej edycji, bo wiele propozycji dotyczyło wówczas terenów nie stanowiących własności gminy bądź też zgłaszali je mieszkańcy spoza terenu gminy - dodaje sekretarz.

- W tamtym roku w zasadzie w żaden sposób nie zainteresowałam się budżetem, ale w tym roku na pewno zagłosuję. Mam już swojego faworyta - mówi Agnieszka Stroińska ze Świebodzina.

A wybór do łatwych z pewnością nie należy. Wśród propozycji zadań dużych znalazły się m. in. budowa miasteczka ruchu drogowego, modernizacje ulic, projekty promocyjno-turystyczne, rekreacyjne jak park linowy czy strzelnica łucznicza.

I tym razem wiele projektów, dotyczących placówek oświatowych, ale nie brakuje też inwestycji zgłoszonych przez mieszkańców sołectw, np. miejsce piknikowe w Rosinie, modernizacja świetlicy wiejskiej w Rzeczycy, wiata rekreacyjna w Ługowie, siłownia zewnętrzna w Rakowie.

Wiele inwestycji doprowadzić mam do poprawy estetyki miasta. Można tu wymieniać chociażby mural na ścianie przyległej do Urzędu Miejskiego czy modernizacja części budynku biblioteki. - Cieszę się, że projekt dotyczący modernizacji elewacji od strony południowej i wschodniej został zweryfikowany pozytywnie. Pozostaje nam zachęcać do oddania głosu właśnie na to zadanie - powiedziała Edyta Zakrzewska, p.o. dyrektora Biblioteki Publicznej w Świebodzinie.

Ligia Perepeczo
Alicja Kucharska - Zainteresowanie jest duże. Już pierwszego dnia sporo osób oddało swój głos - mówi Ligia Perepeczo z Urzędu Miejskiego.

Wśród 16 zadań małych również znalazły się zróżnicowane propozycje. Montaż lunet obserwacyjnych na wieży ratusza, doposażenie placu zabaw, częściowy remont świetlicy wiejskiej. Zgłoszono również zakup instrumentów dla Świebodzińskiej Orkiestry Dętej, co bardzo cieszy samego kapelmistrza. - Wreszcie może się ziścić moje marzenie, o tym, aby w orkiestrze grało 50 członków, a niestety nie mamy już instrumentów, by przyjmować nowych uczestników, dlatego liczymy na głosy, by móc grać dla mieszkańców do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej - skomentował Remigiusz Rabiega.

Teraz o losach zgłoszonych propozycji zadecydują mieszkańcy. - Myślę, że 10% sukcesu to samo złożenie wniosku, natomiast 90% to zaangażowanie wnioskodawcy w zdobycie jak największej liczby głosów. Najważniejsze, to pamiętać, że głos mogą oddać wyłącznie mieszkańcy naszej gminy i co ważne, a było częstym błędem w ubiegłym roku, można zagłosować tylko na jedno zadanie duże i jedno małe - instruuje B. Amrogowicz.

Głosowanie odbywa się tylko za pośrednictwem ankiet, które dostępne są na stronie urzędu miejskiego www.swiebodzin.eu. Ankiety można również pobrać w sekretariacie urzędu.

Głosować można bezpośrednio - wrzucając ankietę do jednej z dziewięciu urn, korespondencyjnie lub elektronicznie.

Urny zlokalizowane są w sekretariacie Urzędu Miejskiego, Urzędzie Stanu Cywilnego, Bibliotece Publicznej, Świebodzińskim Domu Kultury, Basenie Miejskim „Świewoda”, Publicznej Szkole Podstawowej numer 6, 7, a także gimnazjach numer 1 i 3.

Głosowanie potrwa do 26 października. Do końca listopada zostaną ogłoszone wyniki - listy rekomendowanych zadań małych oraz zadań dużych.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.