Aleksandra Gajewska-Ruc

Budżet Obywatelski w Międzyrzeczu. Będzie plaża i skrót przez łąkę

Plaża w delcie rzek na pewno spodoba się i mieszkańcom i turystom - cieszą się Marta Szeremet i Hanna Dacyszyn-Nayda Fot. Aleksandra Gajewska-Ruc Plaża w delcie rzek na pewno spodoba się i mieszkańcom i turystom - cieszą się Marta Szeremet i Hanna Dacyszyn-Nayda
Aleksandra Gajewska-Ruc

Znamy wyniki głosowania mieszkańców gminy w budżecie obywatelskim na 2018 rok. Z 27 zakwalifikowanych projektów, dziewięć zostanie zrealizowanych. Pójdzie na to pół mln zł.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwe i wdzięczne wszystkim 749 osobom, które głosowały na ten projekt. Będziemy mieli w mieście plażę! - cieszą się siostry Marta Szeremet i Hanna Dacyszyn-Nayda. Mówią o projekcie, który znalazł się wśród dziewięciu wybranych przez mieszkańców na etapie głosowania w Budżecie Obywatelskim. Rywalizacja była zacięta, bo o pół miliona złotych do podziału walczyło 27 pomysłów, na które głosowało prawie 17 tys. osób.

Co powstanie w mieście?

Plaża miejska powstanie w delcie Obry i Paklicy, w sąsiedztwie amfiteatru na tzw. Alei Przyjaźni. Nie będzie miała co prawda dostępu do rzeki, ale na piaszczystym placu staną ławki i wygodne leżaki. - Będzie można odpocząć i zrelaksować się nad rzeką, a może i się poopalać. Takiego miejsca było tutaj trzeba - mówi autorka projektu Marta Szeremet. Jej pomysł znalazł się wśród tzw. małych miejskich projektów, czyli tych, których koszt nie przekracza 25 tys. zł. W tej samej kategorii do realizacji zakwalifikował się również drugi projekt - wybieg dla psów z torem do zabawy, który powstanie w sąsiedztwie komendy policji.

Wśród „dużych” miejskich projektów, do 100 tys. zł na podium znalazła się budowa ogrodzenia kortów tenisowych na stadionie miejskim oraz budowa chodnika „na skróty” przez łąkę kolejową oświetlonego przez lampy solarne. - Chodnik ma prowadzić od ulicy Chrobrego do kładki na Obrze w miejscu, gdzie uczniowie pobliskich szkół wydeptali już swój trakt. Przy nim stanąć ma sześć ławek. Ścieżka ma prowadzić też do mini siłowni plenerowej, której budowa ma być realizowana w tym roku z zeszłorocznego budżetu obywatelskiego - mówi Tadeusz Filus, autor projektu. Jak zaznacza, na chodniku nie zamierza poprzestać. - Warto byłoby przywrócić łące kolejowej dawną świetność. Jeszcze w tym roku złożę wniosek do miejskiego budżetu na wykonanie boiska z naturalną trawą, zrobienie niecki na lodowisko i utworzenie górki zjazdowej - dodaje.

Największą liczbę głosów otrzymały tzw. projekty oświatowe, czyli inwestycje w szkołach. Wygrała Szkoła Podstawowa nr 2 w Międzyrzeczu i projekt wykonania podbudowy pod boisko ze sztucznej trawy. Uczniowie cieszą się tym bardziej, że już w te wakacje powstanie przy szkole miasteczko rowerowe budowane z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

W sołectwach

Projektów sołeckich było w tym roku zdecydowanie więcej, niż miejskich, bo aż 17. Wśród „dużych” najwięcej głosów oddanych zostało na budowę chodnika przy ul. Dworcowej w Bobowicku i to właśnie ten projekt zostanie w przyszłym roku zrealizowany.

Wśród mniejszych inwestycji znalazła się budowa siłowni plenerowej w Kalsku, montaż ogrzewania w sali wiejskiej w Wyszanowie oraz rozbudowa i odnowienie istniejącego już placu zabaw w Gorzycy.

Kiedy można spodziewać się efektów głosowania? - Wszystkie przyjęte projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Cieszymy się, że tak wielu mieszkańców zaangażowało się w głosowanie i już zapraszamy na przyszłoroczną, trzecią edycję Budżetu Obywatelskiego - mówi Patrycja Klarecka-Haładus z urzędu gminy.

Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.