Bukiet kwiatów poezji jako podziękowanie dla mam ze Świebodzina

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Bukiet kwiatów poezji jako podziękowanie dla mam ze Świebodzina

Alicja Kucharska

W czwartek, 25 maja, w galerii Inspiracje odbyło się kolejne spotkanie literackie, którego głównym inicjatorem są członkinie sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Świebodzińskim Domu Kultury.

„Kwiaty w poezji i sztuce” – tak zatytułowano czwartkowe spotkanie. – Każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że słowo „mama” jest świętym słowem. Dlatego my same – jako mamy – chcemy za pomocą sztuki wyrazić szacunek i wdzięczność dla wszystkim mam za to, co robią dla swoich dzieci. Chcemy więc wręczyć bukiet kwiatów poezji, ale i różnych elementów sztuki – mówi Walentyna Galimowska, liderka sekcji literackiej.

Choć spotkanie literackie, to nie tylko literatura tam dominowała. Były też wystawa rękodzieła, malarstwa, fotografii. Wszystko wykonane przez członkinie UTW.

W spotkaniu udział brali również przedstawiciele biblioteki publicznej oraz uczennice gimnazjum numer 1. – Staramy się pielęgnować tę współpracę, ale i przy okazji miłością do literatury zarażać innych. Udało nam się nawiązać współpracę ze szkołą numer 7 i mamy nadzieję, że nie będzie to tylko okazjonalne – dodaje Walentyna Galimowska.

Było to już dziewiąte spotkanie w ramach cyklu literackiego. Co spotkania dają uczestniczkom sekcji? – Radość. To przede wszystkim – odpowiadają zgodnie Maria Marciszonek, Janina Smorąg oraz Mieczysława Napiórkowska-Nowak. – W tej sekcji są osoby, które kochają poezję i literaturę, dzięki której przeżywamy piękny czas – dodają.

Występy przed publicznością zupełnie ich nie tremują. – Jeśli byłaby to nauka na pamięć mogłoby być gorzej. Ale my czytamy poezję – zaznacza pani Mieczysława.

W występach nie ma jednak grama improwizacji. Wszystko dopracowane w najmniejszym szczególe. – Wiersze niekiedy czytamy kilka razy i za każdym kolejnym coraz bardziej je przeżywamy – mówią członkinie UTW.

Sekcja literacka istnieje od 2014 roku. Najważniejszym założeniem – co podkreślają miłośniczki literatury – jest integracja międzypokoleniowa. – Chcemy współpracować z młodzieżą. To szansa na zdobycie nowego doświadczenia. Oni będą uczyć nas, a my ich – mówi pani Maria.

Kobiety cieszy też fakt, że doczekały się stałej widowni, która nigdy nie zawodzi i pojawia się na każdym kolejnym spotkaniu literackim. – Natomiast dzisiejsze, dedykowane wszystkim mamom, jako wyraz wdzięczności za wychowanie nasze i wszystkich ludzi, których spotykamy na swojej drodze – podsumowuje pani Walentyna.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.