Marek Białowąs

Bunkier zdobędą w czasie pikniku

W grupach rekonstrukcyjnych biorą udział miłośnicy historii, którzy zdobywają mundury na własny koszt. Tak wyglądali w ub. r. Fot. mat. organizatorów W grupach rekonstrukcyjnych biorą udział miłośnicy historii, którzy zdobywają mundury na własny koszt. Tak wyglądali w ub. r.
Marek Białowąs

Znamy już w szczegółowy plan V pikniku fortecznego w Skansenie Fortyfikacyjnym Czerwieńsk. Impreza odbędzie się 14 i 15 maja br.

- Piknik rozpocznie się w sobotę o godz. 11. wciągnięciem flagi na masz w obecności członków historycznej grupy rekonstrukcyjnej - mówi Jan Wota, jeden z organizatorów imprezy. - A już o 11.20 będzie można zobaczyć inscenizację pt. ,,Zdobycie bunkra’’. To będzie odtworzenie ataku na bunkier nadodrzański, który opisał w swoich wspomnieniach szeregowy Armii Czerwonej Władimir Tołstoj.

To już tradycja, że co roku grupa rekonstrukcyjna przedstawia spisane przez uczestników wojny historie forsowania Linii Środkowej Odry (niem. Oderstellung). W ub. r. można było zobaczyć epizod o zdobyciu przez Rosjan przyczółka w Cigacicach.
Od godz. 11.30 zostaną otwarte dla zwiedzających obiekty fortyfikacyjne, a w nich m.in. wystawa o fabryce zbrojeniowej w Krzystkowicach, życiu codziennym w schronie i zimnej wojnie.

Z innych atrakcji będzie dostępna m.in. strzelnica ASG, plac zabaw dla dzieci, rejsy motorówką, mała gastronomia. O godz. 16.00 w sobotę zaplanowano ognisko, a o 20.00 dyskotekę w plenerze. W niedzielę, drugim dniu pikniku można zwiedzać fortyfikacje w godz. od 8.00 do 12.00.

- Na terenie skansenu będzie można zobaczyć członków grup rekunstrukcyjnych w mundurach radzieckich i niemieckich z Czerwieńska oraz Zielonej Góry. Przyjadą do nas też inni miłośnicy historii z Żagania, Poznania i Krakowa w mundurach amerykańskiej armii z czasów wojny w Wietnamie i ich przeciwników z Wietkongu - powiedział Jan Wota.
Organizatorem imprezy jest gmina Czerwieńsk oraz Stowarzyszenie Turystyczno Motorowodne Odra Czerwieńsk. Udział w pikniku jest bezpłatny (za wyjątkiem gastronomii oraz placu zabaw dla dzieci). Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk znajduje się tuż przy przeprawie promowej Czerwieńsk- Brody. To fragment niemieckiej linii Oderstellung, która biegła od Wrocławia do Krosna Odrzańskiegoi liczyła aż 648 bunkrów.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.