Burmistrz czatuje z nami

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Agnieszka Gajewska Ruc

Burmistrz czatuje z nami

Agnieszka Gajewska Ruc

Brak miejsc w przedszkolach i żłobku, zmiany nazw ulic - o to m.in. pytali internauci burmistrza. Remigiusz Lorenz gościł w środę (16 marca) w redakcji „GL” w Międzyrzeczu na czacie z Czytelnikami.

Krzysiek Cyfert: Skąd pomysł zmiany nazw ulic Świeczewskiego i Waszkiewicza?
- W chwili obecnej Sejm RP pracuje nad ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, która ma zabronić propagowania symboliki komunistycznej. Projekt ustawy przewiduje obowiązek zmiany nazw przez samorząd w określonym czasie. Jeżeli tego nie wykonamy, zmiana zostanie dokonana odgórnie. Wówczas nazwy tych ulic zostaną nam narzucone.

Michał Walaszek: Chciałbym zapytać, kto poniesie koszty w przypadku zmiany nazw ulic?
- Na stronie internetowej gminy Międzyrzecz informuję Państwa o zwolnieniach na podstawie ustawy o dekomunizacji z opłat za księgi wieczyste itp. oraz braku konieczności wymiany dokumentów zawierających dotychczasową nazwę ulic. W chwili obecnej rozpoczął prace zespół mający na celu wypracowania najwłaściwszej nazwy. Oczywiście czekamy na sugestie mieszkańców.

Batik Wolston’e: Co z budynkami po starych PGR? Na Winnicy straszą od lat.
- To bardzo duży problem. W tym roku w budżecie gminy zabezpieczone zostały środki na program rewitalizacji. W zeszłym tygodniu odbyło się już pierwsze spotkanie na komisji infrastruktury, gdzie rozpoczęto prace nad aktywizacją nieczynnych obszarów miasta i odbudową infrastruktury społecznej, jak i budowlanej (właśnie takich budynków, o których Pan wspomniał).

Joanna Krajcer: Czy jest jakiś projekt stworzenia nowych oddziałów żłobkowych? Gdyż istnieje jeden żłobek z nieadekwatną do zapotrzebowania liczbą miejsc!
- Od pierwszych miesięcy objęcia przeze mnie urzędu burmistrza Międzyrzecza rozpoczęliśmy prace nad projektem rozbudowy szkoły podstawowej nr 3 o blok przedszkolny. W 2017 roku powstanie obowiązek przyjmowania do przedszkoli 3-latków, co mocno ograniczy możliwości przyjęcia wszystkich dzieci. Budowa przedszkola przy SP3 zezwoli na wykorzystanie przedszkola „Pod Jarzębinką” na cele żłobkowe. Niestety dotychczasowa polityka gminy uszczupliła możliwości lokalowe ograniczające miejsca w przedszkolach. W 2005 roku sprzedano budynek przedszkolny w Obrzycach, a rok wcześniej na ul. Chrobrego w Międzyrzeczu.

Bartek Em: Ma pan jakiś pomysł na zatrzymanie młodych w Międzyrzeczu?
- Już w zeszłym miesiącu w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze podpisałem porozumienie „Kontrakt Lubuski”, w którym przewidujemy uzbrojenie działek w Parku Przemysłowym II pod nowo powstające zakłady pracy (generujące nowe miejsca pracy). Niestety, grunty na tym terenie nie są własnością gminy, natomiast są we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych (Skarb Państwa). Od pierwszego kwartału 2015 roku zabiegam w Agencji Nieruchomości Rolnych o możliwość nabycia tych terenów. Największy problem w tym, że przyjmując plan przestrzenny w przedmiotowym parku - gmina sama podrożyła sobie ich wartość. Mam nadzieję, że mimo wielu trudności razem z radą stworzymy nowe miejsca pracy. W chwili obecnej pracujemy nad projektem budowy nowego budynku wielorodzinnego przy ul. Krótkiej. Budowa planowanego przedszkola oraz modernizacje szkół zapewnią młodym rodzicom inne perspektywy.

Międzyrzecz Forum: Budżet obywatelski - jaki to procent całego budżetu gminy?
- W tym roku przeznaczyliśmy 500 tys. zł. Jest to pierwsza edycja, która pozwoli nam w kolejnych latach oszacować potrzeby mieszkańców. Pamiętać należy, że kwota ta nie może przekroczyć 2 proc. budżetu gminy.

Agnieszka Gajewska Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.