Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz o Kontrakcie Lubuskim

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Gajewska-Ruc
Aleksandra Gajewska-Ruc

Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz o Kontrakcie Lubuskim

Aleksandra Gajewska-Ruc

W poniedziałek, 15 lutego w urzędzie marszałkowskim podpisano umowy w ramach Kontraktu Lubuskiego. Wśród wybranych znalazło się m. in. Partnerstwo Powiatu Międzyrzeckiego.

Zjednoczyły się w nim wszystkie gminy: Międzyrzecz, Skwierzyna, Przytoczna, Bledzew, Pszczew oraz Trzciel. Razem łatwiej im będzie starać się o pieniądze na inwestycje. W kontrakcie ujęty został jeden cel, drugi wciąż ma szanse. Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz mówi o szansach na miejsca pracy oraz inwestycjach w szpitalach w Międzyrzeczu i Skwierzynie.

Jakie cele zostały ujęte w podpisanym ostatnio kontrakcie?
To uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Międzyrzeczu, Skwierzynie i Przytocznej, czyli przygotowanie terenów pod działalność dużych inwestorów. Dla mieszkańców oznacza to nowe miejsca pracy. Szanse na ujęcie w kontrakcie ma również plan wybudowania pediatrii przy szpitalu w Międzyrzeczu oraz modernizacja geriatrii w skwierzyńskiej lecznicy. Tu musimy jednak zaczekać na decyzję ministra.

Czy podpisanie kontraktu jest jednoznaczne z otrzymaniem pieniędzy z dotacji?
Nie, ale jest pierwszym i bardzo ważnym krokiem do tego. Partnerstwo ma większe szanse niż samodzielne jednostki. We wrześniu, gdy ruszy nabór wniosków o dotacje, jako partnerstwo możemy liczyć na dodatkowe punkty, a każdy jest na wagę złota. Do rozdysponowania będzie niemała suma niemal 29 mln zł na inwestycje. Jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby otrzymać aż 85 proc. kosztów związanych z uzbrojeniem terenów.

Spośród 23 zgłoszonych partnerstw to międzyrzeckie znalazło się wśród czterech wybranych. Co zadecydowało?
Mieliśmy dobrze przygotowaną ideę i spełniliśmy wszystkie wymogi. Bardzo nam zależy na utworzeniu nowych miejsc pracy w powiecie, a inwestorów zainteresowanych naszymi terenami nie brakuje. Dlatego podpisanie kontraktu już jest dla nas dużym sukcesem. Będziemy walczyć o pieniądze dla gmin.

Czy partnerstwo jest trwałe? Tereny do uzbrojenia dotyczą trzech gmin. Co z pozostałymi?
Mieszkańcy tych gmin również będą pracować w nowych zakładach, interes jest więc wspólny. Mam nadzieję, że wszyscy partnerzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest to przedsięwzięcie dla całego powiatu i wywiążą się ze swoich zobowiązań. Mamy już pozytywne doświadczenia w projektach partnerskich, jesteśmy więc dobrej myśli.

Aleksandra Gajewska-Ruc

"Dobry dziennikarz powinien być przede wszystkim dobrym człowiekiem" - Ryszard Kapuściński.
Na co dzień staram się nim być.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.