Burmistrz Strzelec Krajeńskich stanął murem za porządnym remontem

Czytaj dalej
Fot. Agata Wolańska
Agata Wolańska

Burmistrz Strzelec Krajeńskich stanął murem za porządnym remontem

Agata Wolańska

Teraz parking przy murach tylko straszy, choć mogliby z niego korzystać i klienci banku, i ci, którzy odwiedzają urząd. Na szczęście remont ruszy lada moment

- Widok zrujnowanego parkingu nie zachęca mieszkańców do odwiedzin sąsiadującego z nim parku. To miejsce powinno być wizytówką naszego miasta, a niestety, jak na razie tak nie jest - uważa strzelczanin Michał Huber (znany wszystkim jako szef sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).

Mowa o parkingu przy zabytkowych murach, który dziś jest w fatalnym stanie. Kostka brukowa, którą jest wyłożony, utrudnia nie tylko jazdę samochodem, ale także przejście od samochodu do celu. A bywa czasem tak, że auta... praktycznie toną. - Od wielu, wielu lat mieszkańcy miasta i okolic dopytują, co w końcu z parkingiem - mówi ,,GL” burmistrz Mateusz Feder.

Choć projekt przebudowy pojawił się już kilka lat temu, to jednak - zgodnie z nim - na parkingu nadal miałaby być... kostka brukowa. Naciskał na to Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Lubus-kiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak mówi, chodziło przede wszystkim o to, że parking znajduje się w sąsiedztwie zabytkowych murów i jest położony na tradycyjnej nawierzchni.

Skazińskiemu i Federowi udało się jednak dogadać (pisaliśmy już o tym w poniedziałek). Ustalili, że fragmenty, po których będzie się chodziło, zostaną wyłożone kostką betonową. Będzie bardziej wygodna i pozwoli choć trochę oddać historyczny klimat miejsca, bo kostka swoim wyglądem ma naśladować tę brukową.

Same miejsca parkingowe będą natomiast wyłożone kostką brukową - tą samą, która została po remoncie al. Piastów.

Na razie trwa jeszcze uzupełnianie dokumentacji, ale remont wkrótce rusza - pod koniec stycznia rozstrzygnął się przetarg, który wygrała strzelecka firma Dromax.

Realizacja planów pochłonie 428 tys. zł, ale - jak zapowiada burmistrz Feder - remont obejmie nie tylko parking przy murach.

Będzie gdzie pójść na spacer

Burmistrz zapowiada, że remont parkingu to nie wszystko, co miasto ma w planach. - Chcemy utworzyć tam trakty spacerowe - mówi. A dla tych, co od gier komputerowych wolą te planszowe, miasto szykuje nie lada gratkę: stoły do gry w szachy. - To miejsce wreszcie stanie się chlubą Strzelec. Ale uważam, że każdy fragment traktu powinien być objęty monitoringiem, który uchroni te piękne miejsca przed wandalizmem i umocni bezpieczeństwo - mówi mieszkaniec Michał Huber.

Rewitalizacja w porządku, dziura w murze - już nie

Jednym z założeń projektu jest także zrobienie przejścia w murze (w tym samym miejscu, w którym widoczny jest ślad po dawnym przejściu). Chodzi o to, by osoby, które parkują przy murach, nie musiały obchodzić ich dookoła. - To niekoniecznie dobry pomysł - uważa Jadwiga Gluz, właścicielka sklepiku w pobliżu historycznych murów. Zapytana dlaczego odpowiada, że chodzi głównie o dbałość o zabytki.

Agata Wolańska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.