By dobrze się bawić, wystarczy odrobina wyobraźni

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas

By dobrze się bawić, wystarczy odrobina wyobraźni

Natalia Dyjas

O tym, jak ciekawie zorganizować dziecku wakacyjną zabawę rozmawiamy z Agnieszką Klukowską, z zielonogórskiego Innowacyjnego Klubu Rodzica.

W jaki sposób możemy zorganizować wolny czas dziecku w czasie wakacji?

To nie jest wcale trudna sprawa. Tak naprawdę dzieci są bardzo kreatywne, tylko trzeba im na to pozwolić. Nawet za cenę ubrudzenia się. Niestety, wielu rodziców ma z tym problem. Nie jestem zwolennikiem sadzania dziecka przed telewizorem na cały dzień, bo to nie jest wyjście, a nawet szkodzi dziecku. W jakiś sposób niszczy jego kreatywność. A obecnie organizowanych jest mnóstwo warsztatów i zajęć, co może trochę odciążyć rodziców...

Czy do dobrej zabawy potrzeba zabawek?

Ktoś mi kiedyś powiedział, że drogie rzeczy są dla rodziców, a nie dla dzieci. Bo one nie znają ich wartości. Pamiętam, jak młodszemu dziecku kupiłam na urodziny jakąś superzabawkę, a on wolał najpierw bawić się opakowaniem po niej, a potem... gazetą reklamową. Do superzabawy z dzieckiem możemy wykorzystać mąkę i trochę ciepłej wody oraz trochę bibuły dla zabarwienia - w ten sposób stworzymy ciecz nienewtonowską. Dzieci świetnie się przy tym bawią. Tylko wiąże się to z ubrudzeniem i dzieci, i miejsca zabawy.

A inne formy spędzania czasu?

Samemu można zrobić piasek kinetyczny i „budować” różne figury. Można na boisku narysować klasy i skakać, młodsze dzieci uczy to koordynacji i stania na jednej nodze. Naprawdę takich prostych rzeczy można wymyślać i wymyślać. Ze starszym dzieckiem można grać w statki, a do tego trzeba tylko kartki i długopisu...

O czym powinniśmy pamiętać, wymyślając zabawy dziecku?

Najważniejsze jest dostosowanie zabaw do wieku dziecka, ale i to, aby brać udział w nich udział razem z maluchem. A nie tylko zrobić zabawę i czekać, aż dziecko samo będzie się bawić. Uśmiech na twarzy rodzica czy dziadka powoduje, że dziecko chętniej będzie brało udział w aktywności.

Jakie sfery malucha powinniśmy rozwijać w trakcie wakacyjnych zabaw?

Przede wszystkim trzeba rozwijać motorykę małą. Dobrze jest uczyć dziecko prawidłowo trzymać kredkę, pędzel i sztućce. Rozwijać dzieci ruchowo przez różne zabawy sportowe i pozwolić dzieciom na rozwijanie ich kreatywności. Świetna w wieku przedszkolnym jest gra w bierki. Prosta, ale ucząca koncentracji, cierpliwości i precyzji. Wszystko, co robimy z dzieckiem, powinno jemu i nam sprawiać wiele radości. Bo przez zabawę dzieci uczą się najszybciej.

Dziękuję za rozmowę.

Natalia Dyjas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.