By dobrze się bawić, wystarczy odrobina wyobraźni

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Natalia Dyjas

By dobrze się bawić, wystarczy odrobina wyobraźni

Natalia Dyjas

O tym, jak ciekawie zorganizować dziecku wakacyjną zabawę rozmawiamy z Agnieszką Klukowską, z zielonogórskiego Innowacyjnego Klubu Rodzica.

W jaki sposób możemy zorganizować wolny czas dziecku w czasie wakacji?

To nie jest wcale trudna sprawa. Tak naprawdę dzieci są bardzo kreatywne, tylko trzeba im na to pozwolić. Nawet za cenę ubrudzenia się. Niestety, wielu rodziców ma z tym problem. Nie jestem zwolennikiem sadzania dziecka przed telewizorem na cały dzień, bo to nie jest wyjście, a nawet szkodzi dziecku. W jakiś sposób niszczy jego kreatywność. A obecnie organizowanych jest mnóstwo warsztatów i zajęć, co może trochę odciążyć rodziców...

Czy do dobrej zabawy potrzeba zabawek?

Ktoś mi kiedyś powiedział, że drogie rzeczy są dla rodziców, a nie dla dzieci. Bo one nie znają ich wartości. Pamiętam, jak młodszemu dziecku kupiłam na urodziny jakąś superzabawkę, a on wolał najpierw bawić się opakowaniem po niej, a potem... gazetą reklamową. Do superzabawy z dzieckiem możemy wykorzystać mąkę i trochę ciepłej wody oraz trochę bibuły dla zabarwienia - w ten sposób stworzymy ciecz nienewtonowską. Dzieci świetnie się przy tym bawią. Tylko wiąże się to z ubrudzeniem i dzieci, i miejsca zabawy.

A inne formy spędzania czasu?

Samemu można zrobić piasek kinetyczny i „budować” różne figury. Można na boisku narysować klasy i skakać, młodsze dzieci uczy to koordynacji i stania na jednej nodze. Naprawdę takich prostych rzeczy można wymyślać i wymyślać. Ze starszym dzieckiem można grać w statki, a do tego trzeba tylko kartki i długopisu...

O czym powinniśmy pamiętać, wymyślając zabawy dziecku?

Najważniejsze jest dostosowanie zabaw do wieku dziecka, ale i to, aby brać udział w nich udział razem z maluchem. A nie tylko zrobić zabawę i czekać, aż dziecko samo będzie się bawić. Uśmiech na twarzy rodzica czy dziadka powoduje, że dziecko chętniej będzie brało udział w aktywności.

Jakie sfery malucha powinniśmy rozwijać w trakcie wakacyjnych zabaw?

Przede wszystkim trzeba rozwijać motorykę małą. Dobrze jest uczyć dziecko prawidłowo trzymać kredkę, pędzel i sztućce. Rozwijać dzieci ruchowo przez różne zabawy sportowe i pozwolić dzieciom na rozwijanie ich kreatywności. Świetna w wieku przedszkolnym jest gra w bierki. Prosta, ale ucząca koncentracji, cierpliwości i precyzji. Wszystko, co robimy z dzieckiem, powinno jemu i nam sprawiać wiele radości. Bo przez zabawę dzieci uczą się najszybciej.

Dziękuję za rozmowę.

Natalia Dyjas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.