By zagłosować, wystarczy imię, nazwisko i adres

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

By zagłosować, wystarczy imię, nazwisko i adres

Jarosław Miłkowski

Rozpoczęło się głosowanie na budżet obywatelski w Gorzowie. Kamil Bednarz z urzędu miasta wyjaśnia nam, kto, gdzie i jak może oddać swój głos.

Dlaczego warto zagłosować w budżecie obywatelskim?
Bo budżet obywatelski to przede wszystkim pieniądze gorzowian. Dzięki temu mogą oni zdecydować, na co część z nich przeznaczyć. W tej chwili decydujemy o wydatkach w przyszłym roku. W zeszłym roku na budżet obywatelski zagłosowało 23 tys. osób.

Załóżmy, że ktoś dopiero pod wpływem naszej rozmowy w „GL” postanowi zagłosować. Co powinien zrobić?
Najłatwiej będzie zagłosować w jednym ze stacjonarnych punktów (patrz: niżej – dop. red.). Tam, oprócz samej karty do głosowania, znajdziemy małą książeczkę z opisami wszystkich projektów, które biorą udział w głosowaniu. Można ją wziąć do domu, zapoznać się z propozycjami i później zagłosować. Głosować można także elektronicznie na stronie www.dialog.gorzow.pl. Tam też można zapoznać się z projektami. Dodatkowo jest mapka, na której wskazana jest lokalizacja poszczególnych propozycji.

Ile propozycji mamy do wyboru?
Jest 59 pomysłów rejonowych i osiem ogólnomiejskich. Różnica między tymi dwiema kategoriami jest taka, że pomysły ogólnomiejskie oddziałują na całe miasto i odpowiadają na potrzeby mieszkańców więcej niż jednego rejonu.

Jeśli mieszkam na Górczynie, ile propozycji mam do wyboru?
Jeśli chodzi o samo głosowanie, nie ma rejonizacji. Mieszkaniec os. Staszica może zagłosować na pomysły z Manhattanu i odwrotnie. Można więc wybierać spośród 59 propozycji rejonowych oraz spośród ośmiu ogólnomiejskich.

Gdy już zapoznamy się ze wszystkimi propozycjami i chcemy wybrać konkretną, co mam zrobić?
W tym roku są do dyspozycji dwa głosy. W kategorii rejonowej jeden i w kategorii ogólnomiejskiej drugi. By nasz głos był ważny, musimy go oddać na co najmniej jedną propozycję. Warto jednak zagłosować w obu kategoriach. Głosując, trzeba podać imię i nazwisko oraz swój adres. Ponadto musimy zaznaczyć, że jesteśmy mieszkańcami Gorzowa. Jeśli ktoś będzie głosował przez internet, musi się najpierw zarejestrować.

Kto może głosować?
Wszystkie osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 2004 roku.

Mogę wziąć kilka kart dla sąsiadów i później wrzucić ich głosy do urny?
Oczywiście jest to możliwe. Ważne tylko, aby głos był oddany raz. Jeśli zagłosujemy więcej razy, to nie zaliczymy żadnego z głosów.

Musimy wpisać PESEL?
Nie. Wystarczy imię i nazwisko oraz adres. Gdybym był złym człowiekiem, mógłbym wpisać imię, nazwisko i adres sąsiada, bez jego zgody... Zakładamy, że mieszkańcy wykażą się uczciwością i każdy będzie głosował jedynie w swoim imieniu.

Do kiedy możemy głosować?
Do 7 czerwca do godz. 14. Zwykle głosowanie robiliśmy jesienią, ale w tym roku chcemy rozstrzygnąć budżet obywatelski jeszcze przed wakacjami. Pozwoli to lepiej przygotować się do przetargów i realizacji pomysłów. A mieszkańcom da więcej czasu na szukanie pomysłów do następnego budżetu obywatelskiego.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.