Być aktywnym przez cały rok

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Prywatne
Łukasz Koleśnik

Być aktywnym przez cały rok

Łukasz Koleśnik

O tym, żeby być aktywnym fizycznie w okresie zimowym rozmawiamy z instruktorką Zumby, Katarzyną Lech z Krosna Odrzańskiego.

Czy intensywność ćwiczeń powinna się zwiększyć na zimę, czy pozostać na tym samym poziomie?
Zbliża się zima...długie wieczory, a co za tym idzie spadek energii i aktywności fizycznej. Dlatego właśnie wtedy w szczególny sposób powinniśmy zadbać o swoje ciało. Jakakolwiek forma ruchu, czy to bieganie, jazda na rowerze, taniec czy aerobik ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze ciało i kondycję fizyczną, ale również na pracę umysłu i rozwój duchowy. Dlatego intensywność ruchu i ćwiczeń zimą nie powinna spadać, a zostać na tym samym poziomie.

W letnim okresie często ćwiczy się na powietrzu. Czy w zimnym okresie powinno się z tego rezygnować?
Fajnym sposobem, spędzenia aktywnie czasu jest ruch na świeżym powietrzu. Jednak nie każda forma ruchu zezwala na to przez cały rok... Zumba, którą trenuję, genialnie sprawdza się latem również na dworze, jednak zimą bezpieczniej dla zdrowia tańcować w sali.

Co z żywieniem? Powinniśmy coś zmieniać?
Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie i życie w okresie jesienno-zimowym jest odpowiednia i dobrze zbilansowana dieta. Dieta zimą opierać się powinna na produktach zbożowych, kaszach różnego rodzaju, sezonowych owocach i warzywach, zmniejszając ilość produktów opierających się na mleku, cukrze i białej mące. Ważne, by w tym czasie jeść dużo energetycznych potraw, przygotowywanych na ciepło, które rozgrzeją nasze organizmy w te zimne i pochmurne dni. Łącząc odpowiednią dietę z aktywnością fizyczną zimowe dni nie będą nam straszne.

Twoi podopieczni chętniej tańczą latem czy zimą?
W_każdym okresie mają ogromne pokłady energii, co bardzo mnie cieszy. Równie dobrze ćwiczy nam się w pełnym słońcu, jak i w czterech ścianach. Latem jednak mamy dodatkowe plusy. Na przykład szybko się opalamy, ćwicząc Zumbę (śmiech). Ale zimą się nie lenimy i wszyscy ćwiczymy.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.