Paulina Błaszkiewicz

Bydgoszcz już nie chce tworzyć z Toruniem związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prezydent Torunia mówi, że to egoizm

Bydgoszcz już nie chce tworzyć z Toruniem związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Prezydent Torunia mówi, że to egoizm
Paulina Błaszkiewicz

- Jest oczywiste, że w warunkach braku motywacji do wspólnego tworzenia ZIT-u - jeśli strona bydgoska nie będzie go chciała, strona toruńska tego nie spowoduje - skomentował rozwiązanie proponowane przez prezydenta Bydgoszczy prezydent Michał Zaleski.

Podczas ostatniej sesji rady miasta, bydgoscy radni zajmowali się, m.in., odnowieniem umowy ZIT. Bydgoszcz chce, by następne rozdanie w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych zakładało, że Bydgoszcz i Toruń związek Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych będą tworzyły osobno.

To temat związany z przyszłością i strategią województwa, od niej zależy kształt ZIT i perspektywa unijna - mówił na dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski.

Obecne porozumienie, przygotowane w 2013 roku, wygasa.

-Wówczas miałem inną wizję ZIT - uważałem, że powinny być dwa różne narzędzia dla Bydgoszczy i Torunia. Jednak z pistoletem przy głowie musiałem podpisać dokument, że obszary funkcjonalne tych dwóch miast są wspólne. Były obawy o dzielenie środków, ale stworzyliśmy sprawne biuro ZIT które służyło nam wszystkim - mówił prezydent Bydgoszczy, który teraz chce by nowy ZIT Bydgoszcz i Toruń tworzyły osobno. 4 maja prezydent Bruski złożył wniosek podpisany przez wszystkich uczestników Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz o utworzenie ZIT w regionie, obejmujące SMB jako integralny, powiązany funkcjonalnie obszar. To inicjatywa oddolna, preferowana na szczeblu unijnym. Rafał Bruski podkreślił, że z Oborowem, Czernikowem, Łysomicami (z którymi tworzymy obecnie ZIT) i kilkoma innymi gminami współpracy w ogóle nie ma.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.