Bydgoszczanie chcą odłączenia Collegium Medicum od UMK

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Joanna Pluta

Bydgoszczanie chcą odłączenia Collegium Medicum od UMK

Joanna Pluta

140 tysięcy osób poparło projekt utworzenia odrębnej uczelni medycznej w Bydgoszczy. Stanowisko UMK w sprawie odłączenia CM jest niezmienne. Nie zmieni go liczba podpisów!

- To szczególny dzień dla Bydgoszczy, regionu i dla nas wszystkich - mówił poseł Zbigniew Pawłowicz na poniedziałkowym spotkaniu podsumowującym zbieranie podpisów pod projektem obywatelskiej ustawy o Uniwersytecie Medycznym w Bydgoszczy.

Dzisiaj wszystkie zebrane podpisy trafią do Sejmu. Wtedy departament prawny je sprawdzi, a jeśli wszystko będzie w porządku, przekaże projekt ustawy do marszałka. Za trzy miesiące powinniśmy wiedzieć, co dalej. Czy samodzielna uczelnia medyczna w Bydgoszczy powstanie, czy nie. - Musi powstać. Jeśli wziąć pod uwagę, że niedługo baza szpitalna w Toruniu się rozbuduje i jest wielce prawdopodobne, że tam przeniosą się z Bydgoszczy wydziały lekarski i farmacji, zostaniemy z niczym. Ta inicjatywa pokazała, że potrafimy działać ponad podziałami, bo i zdrowie jest ponad podziałami - dodaje poseł.

Podziałów rzeczywiście nie było. Na spotkaniu pojawili się bowiem m. in. Michał Stasiński z Nowoczesnej, Paweł Skutecki z Kukiz’15 oraz poseł PiS Tomasz Latos. Ten ostatni podkreślał, że to pospolite ruszenie pokazuje, że w regionie budzi się obywatelskość. - Teraz jednak trzeba się mocno skupić na tym, by dobrze poprowadzić rozmowy z władzami UMK, ale także wezwać do „zbiorowej odwagi” pracowników Collegium Medicum.

Roman Jasiakiewicz zauważył, że ta inicjatywa to budowanie tożsamości miasta. - Powołanie uniwersytetu powinno jednak spotkać się z radością mieszkańców w całym regionie, bo przecież chcemy tu stworzyć nową, kolejną wyższą uczelnię - mówił.- A na tym skorzysta całe województwo.

Czy rzeczywiście uda się odłączyć CM od UMK? Do naszej redakcji przed kilkoma dniami dotarło pismo toruńskiej posłanki PiS Anny Sobeckiej, w którym sugeruje, że rozmawiała z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem i on zapewnił ją, że ministerstwo nie dopuści do odłączenia CM od UMK. Zapytaliśmy w resorcie, czy to prawda.

- Minister Gowin rzeczywiście odbył krótką rozmowę w Sejmie z panią poseł Anną Sobecką w tej sprawie. Pan minister nie widzi takiej możliwości, aby Collegium Medicum zostało odłączone od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - usłyszeliśmy od zespołu prasowego ministerstwa.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy także UMK w Toruniu. - Nasze stanowisko nie zmienia się od początku i nie zależy od liczby podpisów. Projekt tej ustawy musi uzyskać pozytywne opinie senatu UMK. I o ile jeszcze kilka miesięcy temu można było o tym rozmawiać, o tyle teraz po tym, jak wyglądała akcja zbierania podpisów, jaka towarzyszyła temu atmosfera i ile nieprawdziwych informacji się pojawiło, z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć , że szanse, by rozmawiać o odłączeniu CM od UMK są niemal zerowe - powiedział nam Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK, a mówiąc o nieprawdziwych informacjach ma na myśli m. in. doniesienia o przeniesieniu wydziału lekarskiego do Torunia.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.