Mariusz Kapała

Były tu kraksy, były i potrącenia. Niebezpieczne przejście dla pieszych przy ulicy Sulechowskiej do przebudowy. Właśnie trwają tu zmiany

Zielona Góra, 17 czerwca 2020 r. Trwa przebudowa przejść dla pieszych na ulicy Sulechowskiej. Zlikwidowane zostaną dwa stare, powstanie jedno nowe z Fot. Mariusz Kapała / GL Zielona Góra, 17 czerwca 2020 r. Trwa przebudowa przejść dla pieszych na ulicy Sulechowskiej. Zlikwidowane zostaną dwa stare, powstanie jedno nowe z sygnalizacją świetlną.
Mariusz Kapała

O potrzebie zmian na przejściu dla pieszych na ul. Sulechowskiej w Zielonej Górze, które znajdowało się nieopodal ul. Urszuli, mówiło się w mieście od dłuższego czasu. Cieszy więc fakt, że ruszyła przebudowa pasów. Ma powstać nowe przejście, by piesi mogli poczuć się tutaj wreszcie bezpieczniej.

O konieczności zlikwidowania przejścia dla pieszych na ulicy Sulechowskiej (przy markecie Dino) mówiło się w mieście od dawna. Mieszkańcy zwracali uwagę, że w godzinach szczytu trzeba tu długo czekać, by móc przedostać się na drugą stronę ulicy. Bywało tutaj niebezpiecznie. Czytelnicy wysyłali nam nagrania, na których widać, jak obok pieszych, będących już na przejściu, z dużą prędkością przejeżdżały auta, nie przepuszczając mieszkańców.

Tak niebezpiecznie bywało na przejściu dla pieszych przy ul. Sulechowskiej:

Były tu wypadki, były potrącenia. Dzięki zmianom na Sulechowskiej ma być wreszcie bezpieczniej

Często dochodziło na tej ulicy do potrąceń. Dwupasmowa jezdnia sprawia, że niektórzy się tu rozpędzają i przekraczają dozwoloną prędkość. Zimą, gdy szybko robi się ciemno, piesi byli słabo widoczni. Łatwo tu było o tragedię.

Dramatyczny wypadek na ul. Sulechowskiej w Zielonej Górze. Kierowca opla astry na przejściu dla pieszych potrącił dwie osoby

Wypadek w Zielonej Górze na ul Sulechowskiej. Kolejne potrącenie mężczyzny na pasach

Radni apelowali o zmiany. Wreszcie ruszyła przebudowa przejść na ul. Sulechowskiej

Sprawę niebezpiecznego przejścia poruszali też w swych interpelacjach radni - Jacek Budziński (PiS) i Sławomir Kotylak (KO). Po interwencjach, konsultacjach magistratu z policją, udało się wypracować nową koncepcję. Teraz ruszyła przebudowa.

Michał Szulc, z departamentu zarządzania drogami w zielonogórskim magistracie, tłumaczy nam, że zlikwidowane zostanie przejście dla pieszych w okolicy skrzyżowania z ul. Urszuli oraz znikną pasy bliżej MOSiR-u. Zamiast dwóch starych będzie jedno nowe przejście i w nieco innej lokalizacji, bo przy wyjeździe ze stadionu.

Ile potrwa przebudowa? Zielonogórski magistrat podaje nam, że termin prac przewidziano do 29 czerwca 2020 roku. W urzędzie udało nam się dowiedzieć, że wykonane zostanie przejście dla pieszych wraz z przejazdem rowerowym oraz sygnalizacja świetlną.

- Sygnalizacja będzie posiadała sterowanie acykliczne oraz wzbudzane oddzielnymi sensorowymi detektorami (przyciskami) dla pieszych i rowerzystów - tłumaczy Michał Szulc.

Co jeszcze się zmieni? Przed przejściami dla pieszych zostanie wykonana linia zatrzymania z kostki z wypustkami, by osoby niedowidzące i niewidome mogły poczuć się bezpieczniej. Krawężniki na przejściu dla pieszych i przejeździe rowerowym zostaną zaś wyrównane do poziomu jezdni. Nie zabraknie też sygnałów dźwiękowych.

"Nowe przejście na ul. Sulechowskiej to świetne rozwiązanie"

Radny Jacek Budziński podkreśla, że nowe rozwiązanie jest dobrze przemyślaną koncepcją.

- Wybrano wariant, który według mnie jest słuszny, czyli likwidacja dwóch przejść i stworzenie nowego z sygnalizacją - mówi J. Budziński.

- To nowe przejście będzie tak fajnie umiejscowione, że będzie można łatwiej wyjechać od strony sklepu Dino - dodaje radny. - Trudno, troszkę trzeba będzie przejść się kawałek, ale dla bezpieczeństwa warto to zrobić.

Radny dodaje, że niektórzy mieszkańcy podpowiadali, by stworzyć tutaj przejście podziemne. Ale koszty takiej inwestycji byłyby bardzo duże. Nie mówiąc już, że pojawia się problem z wąskimi chodnikami, własnością działek... To obecnie realizowane rozwiązanie jest więc lepsze dla tej lokalizacji.

Mariusz Kapała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.