Leszek Kalinowski

Byśmy pamiętali, mamy w Zielonej Górze rondo Orląt Lwowskich

Leszek Kalinowski

Nowo powstałemu rondu, na skrzyżowaniu ul. Szosa Kisielińska z ul. Osiedle Pomorskie i ul. Kętrzyńską, nadano nazwę Orląt Lwowskich.

Wtorkowa (29 marca) wiadomość najbardziej ucieszyła członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Bo to oni wnioskowali o nadanie imienia nowemu rondu. Sprawą zajęli się radni. Nie było z ich strony sprzeciwu. Pewne wątpliwości miał tylko radny Robert Górski. Podkreślał, że nie są one związane z samą inicjatywą, bo uważa ją za słuszną , ale...

- Czy nie będzie trochę mylące, że ulicę Lwowską mamy w innym rejonie miasta, a rondo Orląt Lwowskich w innym? - zastanawiał się podczas obrad. Jednak jego koledzy i koleżanki z rady nie podzielili tych obaw. Uchwała została przyjęta.

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku w mieście regularnych oddziałów Wojska Polskiego, w listopadzie 1918 r. ochotniczo walczyli o Lwów z oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też na przedpolu miasta z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko - bolszewickiej latem 1920 r. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, chłopcy i dziewczęta.

W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918 r. włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6.022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 z nich nie przekroczyło 25 roku życia, najmłodszy miał 9 lat. Zginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami uczelni.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.