Leszek Kalinowski

Byśmy pamiętali, mamy w Zielonej Górze rondo Orląt Lwowskich

Leszek Kalinowski

Nowo powstałemu rondu, na skrzyżowaniu ul. Szosa Kisielińska z ul. Osiedle Pomorskie i ul. Kętrzyńską, nadano nazwę Orląt Lwowskich.

Wtorkowa (29 marca) wiadomość najbardziej ucieszyła członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Bo to oni wnioskowali o nadanie imienia nowemu rondu. Sprawą zajęli się radni. Nie było z ich strony sprzeciwu. Pewne wątpliwości miał tylko radny Robert Górski. Podkreślał, że nie są one związane z samą inicjatywą, bo uważa ją za słuszną , ale...

- Czy nie będzie trochę mylące, że ulicę Lwowską mamy w innym rejonie miasta, a rondo Orląt Lwowskich w innym? - zastanawiał się podczas obrad. Jednak jego koledzy i koleżanki z rady nie podzielili tych obaw. Uchwała została przyjęta.

Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku w mieście regularnych oddziałów Wojska Polskiego, w listopadzie 1918 r. ochotniczo walczyli o Lwów z oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też na przedpolu miasta z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko - bolszewickiej latem 1920 r. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, chłopcy i dziewczęta.

W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918 r. włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6.022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 z nich nie przekroczyło 25 roku życia, najmłodszy miał 9 lat. Zginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami uczelni.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.