Bytnica kusi festiwalem nie tylko myśliwych

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Bytnica kusi festiwalem nie tylko myśliwych

Leszek Kalinowski

O różnych atrakcjach sobotniego IX Festiwalu Kultury Łowieckiej w Bytnicy rozmawiamy z wójtem gminy Leszkiem Olgrzymkiem.

Jest pan myśliwym?
Ja nie, ale za to często myślę.

I wymyślił pan łowiecką imprezę?
Festiwal Kultury Łowieckiej odbędzie się u nas już po raz dziewiąty. Skąd pomysł? Bytnica też chciała mieć swoje święto. Bo przecież Dobrosułów miał Święto Ziemniaka, Budachów - Festiwal Ruskich Pierogów. Pani sołtys Bożena Drupka zaproponowała, by postawić na łowiectwo. Wszak w radzie mamy myśliwych. Przewodniczący Marian Pakuła był jak najbardziej za. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę, bo impreza cieszy się co roku dużą popularnością.

Nie tylko w regionie, bo do Bytnicy przyjeżdżają też myśliwi z Niemiec?
To międzynarodowa impreza. Choć w tym roku nie mogliśmy pozyskać na nią unijnych funduszy, bo nie było jeszcze rozdania... Festiwal będzie skromniejszy, jednak gości z zagranicy, z Niemiec i Francji nie zabraknie. Od lat ściśle współpracujemy z myśliwymi z okolic Cottbus. Przyjeżdżają też myśliwi z różnych stron Polski. I nie tylko oni. Bo impreza jest dla całych rodzin. Każdy znajdzie tu coś atrakcyjnego dla siebie. Serdecznie zapraszam!

IX Festiwal Kultury Łowieckiej odbędzie się w sobotę?
Rozpocznie się on o godzinie 12.00 mszą świętą dożynkową w kościele parafialnym w Bytnicy. Następie o 14.00 zaplanowano rozpoczęcie festiwalu. W programie m.in. wystawy: trofeów łowieckich, malarstwa łowieckiego Anny Rotman - Król, fotograficzna o tematyce przyrodniczej, literatury historycznej o tematyce łowieckiej. Otwarte zostaną też stoiska myśliwskie, odbędzie się edukacja przyrodniczo-łowiecka, zorganizowana przez Polski Związek Łowiecki Okręgową Radę Łowiecką - Zarząd Okręgowy - w Zielonej Górze. Będzie można też skosztować potraw myśliwskich. A także zobaczyć występy artystyczne.

Nie zabraknie również specjalnych pokazów?
O 15.30 odbędzie się pokaz sokolniczy, a potem prezentacja psów myśliwskich oraz pokaz wabienia.

Podczas tej imprezy będzie można posłuchać muzyki?
Międzynarodowy Koncert Muzyki Myśliwskiej zaplanowano na godzinę 17.00. O godz. 20.00 wystąpi zespół Vanessa i Sorba, a o 21.30 rozpocznie się zabawa taneczna (DJ Pawlo). Imprezę poprowadzi Jacek Stefanowicz.

Będziemy mogli skosztować potraw z dzika?
Degustacja pieczonego dzika rozpocznie się o godz. 18.00.

Co jeszcze znajdzie się w programie festiwalu?
Warto być na placu 700-lecia o 19.00, kiedy to odbędzie się losowanie nagród loterii fantowej. Dodatkowe atrakcje festiwalu to: kuchnia myśliwska, stoiska gastronomiczne, ogródki piwne, rękodzieło, konkursy i zabawy dla dzieci, zamki dmuchane, trenażer strzelecki.

Czy festiwal zastępuje gminne dożynki?
Rolników w gminie mamy niewielu. Z myślą o nich przed festiwalem odbędzie się msza św. Poza tym brakowałoby czasu na gminne dożynki. Za tydzień będą powiatowe, a gminne musiałby być wcześniej. Potem przed nami Święto Pieczonego Ziemniaka. W naszej gminie, w ośrodku w Gryżynie, od 24 do 26 sierpnia, odbędzie się też międzynarodowa impreza. To Festiwal Młodych „Oczyma Wiary”, ale to już nie my jesteśmy organizatorami.

Dziękuję za rozmowę.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.