Bytnica kusi festiwalem nie tylko myśliwych

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Bytnica kusi festiwalem nie tylko myśliwych

Leszek Kalinowski

O różnych atrakcjach sobotniego IX Festiwalu Kultury Łowieckiej w Bytnicy rozmawiamy z wójtem gminy Leszkiem Olgrzymkiem.

Jest pan myśliwym?
Ja nie, ale za to często myślę.

I wymyślił pan łowiecką imprezę?
Festiwal Kultury Łowieckiej odbędzie się u nas już po raz dziewiąty. Skąd pomysł? Bytnica też chciała mieć swoje święto. Bo przecież Dobrosułów miał Święto Ziemniaka, Budachów - Festiwal Ruskich Pierogów. Pani sołtys Bożena Drupka zaproponowała, by postawić na łowiectwo. Wszak w radzie mamy myśliwych. Przewodniczący Marian Pakuła był jak najbardziej za. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę, bo impreza cieszy się co roku dużą popularnością.

Nie tylko w regionie, bo do Bytnicy przyjeżdżają też myśliwi z Niemiec?
To międzynarodowa impreza. Choć w tym roku nie mogliśmy pozyskać na nią unijnych funduszy, bo nie było jeszcze rozdania... Festiwal będzie skromniejszy, jednak gości z zagranicy, z Niemiec i Francji nie zabraknie. Od lat ściśle współpracujemy z myśliwymi z okolic Cottbus. Przyjeżdżają też myśliwi z różnych stron Polski. I nie tylko oni. Bo impreza jest dla całych rodzin. Każdy znajdzie tu coś atrakcyjnego dla siebie. Serdecznie zapraszam!

IX Festiwal Kultury Łowieckiej odbędzie się w sobotę?
Rozpocznie się on o godzinie 12.00 mszą świętą dożynkową w kościele parafialnym w Bytnicy. Następie o 14.00 zaplanowano rozpoczęcie festiwalu. W programie m.in. wystawy: trofeów łowieckich, malarstwa łowieckiego Anny Rotman - Król, fotograficzna o tematyce przyrodniczej, literatury historycznej o tematyce łowieckiej. Otwarte zostaną też stoiska myśliwskie, odbędzie się edukacja przyrodniczo-łowiecka, zorganizowana przez Polski Związek Łowiecki Okręgową Radę Łowiecką - Zarząd Okręgowy - w Zielonej Górze. Będzie można też skosztować potraw myśliwskich. A także zobaczyć występy artystyczne.

Nie zabraknie również specjalnych pokazów?
O 15.30 odbędzie się pokaz sokolniczy, a potem prezentacja psów myśliwskich oraz pokaz wabienia.

Podczas tej imprezy będzie można posłuchać muzyki?
Międzynarodowy Koncert Muzyki Myśliwskiej zaplanowano na godzinę 17.00. O godz. 20.00 wystąpi zespół Vanessa i Sorba, a o 21.30 rozpocznie się zabawa taneczna (DJ Pawlo). Imprezę poprowadzi Jacek Stefanowicz.

Będziemy mogli skosztować potraw z dzika?
Degustacja pieczonego dzika rozpocznie się o godz. 18.00.

Co jeszcze znajdzie się w programie festiwalu?
Warto być na placu 700-lecia o 19.00, kiedy to odbędzie się losowanie nagród loterii fantowej. Dodatkowe atrakcje festiwalu to: kuchnia myśliwska, stoiska gastronomiczne, ogródki piwne, rękodzieło, konkursy i zabawy dla dzieci, zamki dmuchane, trenażer strzelecki.

Czy festiwal zastępuje gminne dożynki?
Rolników w gminie mamy niewielu. Z myślą o nich przed festiwalem odbędzie się msza św. Poza tym brakowałoby czasu na gminne dożynki. Za tydzień będą powiatowe, a gminne musiałby być wcześniej. Potem przed nami Święto Pieczonego Ziemniaka. W naszej gminie, w ośrodku w Gryżynie, od 24 do 26 sierpnia, odbędzie się też międzynarodowa impreza. To Festiwal Młodych „Oczyma Wiary”, ale to już nie my jesteśmy organizatorami.

Dziękuję za rozmowę.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.