Bytom Odrzański dostał ponad trzy miliony złotych na ochronę obszaru natura 2000

Czytaj dalej
Fot. Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Bytom Odrzański dostał ponad trzy miliony złotych na ochronę obszaru natura 2000

Eliza Gniewek-Juszczak

- Wśród pięciu dofinansowanych projektów w kraju, obok m.in. Kampinowskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych jest także nasz projekt - cieszy się burmistrz Jacek Sauter. Co jest w planie?

- Ministerstwo Środowiska ogłosiło listę wniosków, które otrzymają dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wśród pięciu w kraju, obok m.in. Kampinowskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Gór Stołowych jest także nasz projekt. Rewitalizacja, ewangelik, błonia. Zaczynam wierzyć w most! - napisał burmistrz Jacek Sauter w środę na profilu gminy na Facebooku. Gdy rozmawiamy w czwartek rano polecenia w urzędzie już zdążył wydać. Trzeba szykować trzy przetargi na wykonanie dokumentacji technicznych. Mają być ogłoszone jeszcze w lutym. Pierwsza dotyczyć będzie budowy ciągu pieszo-rowerowego w kierunku Odry, drugi budowy trzech wiat dla turystów, a trzecia Parku Nauk Przyrodniczych. W sierpniu powinny być uzyskane już zgody na budowę. We wrześniu planowane są przetargi na wykonawców już konkretnych prac. Do końca 2019 roku wszystko ma być gotowe.

- Gdyby nie ten konkurs jeszcze nie byłoby nas stać na realizację tego projektu. Mamy dużo innych zadań do zrobienia, ale w tym przypadku mamy 85 procent dofinansowania, a na wkład własny składamy się z Nadleśnictwami Nowa Sól i Głogów - wyjaśnia burmistrz Jacek Sauter.

Wiaty będą dostępne dla mieszkańców i turystów, jedna stanie na wprost zamku w Siedlisku. Jeśli ktoś będzie chciał z wycieczką, gośćmi pojechać tam i grillować, wcześniej zawiadomi leśniczego, wtedy będzie miał zapewnione drewno. Druga wiata - przystanek edukacyjny będzie wprawdzie w pobliskich Dobrzejowicach, ale już w województwie dolnośląskim, a trzecia na błoniach przed wałem. Na park na błoniach zaplanowano dziesięć hektarów. Posadzonych zostanie m.in. 500 dębów. Ale miejsca jest tam 25 hektarów.
Burmistrz liczy, że kolejne pokolenia będą park powiększać, aby za sto lat wyglądał jak Park Mużakowski.

- Chcemy chronić obszar natura 2000, zatrzymując gości na granicy tego obszaru i oferując dla nich miejsce, w którym spędzą czas - podkreśla Jacek Sauter. Projekt pod nazwą Ochrona obszaru Natura 200 gmina Bytom Odrzański otrzymał w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej 3 mln 219 tys. zł.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.