CBOS: Coraz mniej ufamy lekarzom!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Eliza Stępień

CBOS: Coraz mniej ufamy lekarzom!

Eliza Stępień

Zauważamy duże luki w wiedzy specjalistów. Krytykujemy sposób traktowania w szpitalach.

W środę, 3 sierpnia, ukazały się wyniki najnowszych badań GUS dotyczących poziomu opieki zdrowotnej w Polsce. Obecnie 74 proc. badanych jest niezadowolona z państwowej służby zdrowia. Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejkach, często wybiera drogie, prywatne wizyty w klinikach.

Ankietowani w dniach 2–9 czerwca mają najgorszą opinię o dostępności - w razie nagłej potrzeby - wizyt u lekarzy specjalistów. Zdaniem Polaków kliniki powinny być budowane także w mniejszych miastach. Dzięki temu Polacy mogliby szybciej dotrzeć do specjalistów bez konieczności zwalniania się z pracy, szkoły, studiów itp. Jedynie 67 proc. badanych uważa, że specjaliści nie znają się na tym, co robią. Według nich lekarze stawiają błędne diagnozy, co świadczy o ich niewiedzy.

Ponad połowa ankietowanych ma nieprzychylne zdanie o organizacji pracy pielęgniarek w przychodniach. Ich zdaniem można byłoby znacznie szybciej rejestrować pacjentów, bez zbędnych formalności. Pozytywne opinie Polacy mają zaś o udzielaniu pomocy medycznej podczas nocnych dyżurów.

Jedynie 39 proc. Polaków uważa, że administracja przychodni jest bardzo dobrze zorganizowana. Badani wyrażają też niezadowolenie co do płatności za wizyty (zaledwie 40 proc. badanych twierdzi, że w kraju jest łatwy dostęp do bezpłatnych badań).

Zdaniem ankietowanych poprawie powinna ulec także dostępność pomocy medycznej poza miejscem zamieszkania.
Warunki leczenia są oceniane jako dobre tylko przez 46 proc. ankietowanych. Połowa badanych Polaków przyznaje, że szpitale wyposażono w nowoczesne sprzęty, ale jednocześnie zaznacza, że w trakcie badań i długotrwałego pobytu w tych placówkach nie jest traktowana przez personel z należytą troską i życzliwością.

Nieco lepsze zdanie (56 proc.) Polacy mają natomiast o dostępności do punktów informacji, w których mogą uzyskać wskazówki, gdzie złożyć odpowiednie dokumenty. W ostatnim badaniu, sprzed dwóch lat, zadowolenie z opieki zdrowotnej wyraziło 68 proc. badanych. CBOS wskazuje, że niezmiennie od 2001 r. opinia Polaków o opiece zdrowotnej z roku na rok spada.

Autor: Eliza Stępień

Eliza Stępień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.