Cebule XXL są hitem tej jesieni

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Marzena Ślusarz

Cebule XXL są hitem tej jesieni

Marzena Ślusarz

Im większa cebula, tym okazalszy kwiat. Już nadeszła pora na jesienne zakupy do ogrodu.

Jesień jeszcze za progiem, ale już pora dotrzeć do sklepowych półek z cebulami kwiatów. Można wybierać spośród odmian tulipanów, narcyzów, krokusów, czosnków ozdobnych, lilii, hiacyntów, szachownic i zawilców. - Im wcześniej wybierzemy, tym mamy większy asortyment, ale i pewność, że cebulki będą bez uszkodzeń i nie przebrane. Możemy w suchym miejscu przechowywać je do czasu wysadzeń, który rozpoczyna się w połowie września - radzi Anna Wielgus, specjalista i doradca klienta w ACM Agrocentrum w Kielcach.

Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy cebulka nie ma uszkodzeń, plamek, czy nie jest porażona lub przesuszona. - Sadzimy je jesienią, ponieważ potrzebują przechłodzenia - podkreśla Anna Wielgus. Najwcześniejsze gatunki, jak zimowity i krokusy jesienne, zakwitną na finał tegorocznego sezonu. Z kolei przebiśniegi, krokusy botaniczne, pięknie pożegnają zimę, zakwitną już w końcu lutego, z początkiem marca. Wiosna należy już do pozostałych cebul. - Zasada jest jedna. Im większa cebulka, tym okazalszy kwiat. Absolutnym hitem są cebule XXL, z którym wyrosną efektowne, wysokie rośliny - podkreśla doradca klienta.

Czosnek w wersji gigant

- Serca pasjonatów podbijają czosnki ozdobne w odmianie XXL. Osiągają wysokość od jednego do nawet półtora metra. O wiele większe są same kwiaty. U Allium giganteum ma nawet 50 centymetrów średnicy - opisuje Anna Wielgus. Z jednej cebuli wyrasta jedna łodyga, więc dla oczekiwanego efektu, cebule należy sadzić w grupach, kwitnienie rozpoczynają najwcześniej w kwietniu, cieszyć się nimi można jeszcze w maju i czerwcu.

Serca pasjonatów podbijają czosnki ozdobne w odmianie XXL

- Czosnki ozdobne zagranicą są często wykorzystywane jako rośliny zdobiące miasta. Dla przykładu, w Holandii są sadzone na skwerach, klombach, pasach zieleni między jezdniami. Wygląda to bardzo estetycznie - zaznacza. Czosnki z powodzeniem można zasuszyć i ozdobić nimi dom. Po zakończonym kwitnieniu trzeba wysadzić roślinę i oddzielić cebule przybyszowe. Należy je ulokować w suchym miejscu, gdzie odpoczną zanim znów trafią do gruntu. Podobnie postępujemy z większością gatunków cebul.

Z ogromnymi kielichami

Spośród odmian XXL wyróżnia się tulipan Casa grande. - Całość rośliny osiąga 50 centymetrów wzrostu, z czego kielich zajmuje 20 centymetrów! Wygląda cudnie - opisuje Anna Wielgus. Wybór kształtów kielichów wśród tulipanów mamy ogromny. Począwszy od tradycyjnych odmiany Triumph, przez liliokształtne, po pełne kwiaty - podkreśla specjalistka ACM Agrocentrum. Tulipany kwitnienie zaczynają wczesną wiosną.

W podobnym czasie zobaczymy efekty zasadzenia cebul Fritillarii, czyli popularnej Szachownicy lub Korony Cesarskiej. W odmianie XXL osiąga wzrost około metra. Wyróżnia się pięknymi kwiatami w kształcie dzwonków, spotykamy je w kolorach żółtym - Lutea, czerwonyn - Rubra, pomarańczowym - Aurora. Cebule te mają właściwości odstraszające krety i nornice.

Chronić przed grzybami

- Cebule potrzebują wilgoci, ale zbyt duża ilość wody, może powodować choroby grzybiczne. Dlatego warto przed posadzeniem zaprawić je preparatem przeciw grzybom - radzi Anna Wielgus. Sadzimy je na głębokość będącą trzykrotną długością cebulki. - Przed szkodnikami ochronią specjalne koszyczki - dodaje specjalistka. Cebule lubią ziemie przepuszczalne. Nie radzą sobie w gliniastych.

Autor: Marzena Ślusarz

Marzena Ślusarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.