Chcą remontu drogi. Będą ją blokować

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Chcą remontu drogi. Będą ją blokować

Łukasz Koleśnik

Cierpliwość mieszkańców Wałowic jest na granicy. Niebawem zorganizują blokadę drogi, chcąc wymusić jej przebudowę.

Przyjeżdżamy do Wałowic w deszczowy dzień. Droga prowadząca do wsi jest fatalna. Wewnątrz miejscowości wcale nie jest lepiej. Mieszkańcy mają już dość.

- Tutaj już nie są przeprowadzane nawet bieżące naprawy drogi. Mało tego, nawet pobocza nie są koszone - irytuje się sołtys Dariusz Kaźmierczak.

Droga jest w coraz gorszym stanie. Degradacja następuje znacznie szybciej ze względu na ciężkie transporty z kopalni ropy koło Połęcka.

- Kupiłam samochód w kwietniu, był w bardzo dobrym stanie. Już musiałam go naprawiać - opowiada Monika Dembowska.
Mieszkaniec Wałowic, Łukasz Steć, przyznaje, że naprawa zawieszenia dwa razy w ciągu roku to tutaj norma.
Mieszkańcy od lat starają się o przebudowę drogi w swojej miejscowości.

- Sygnalizowaliśmy wielokrotnie, jeszcze przed uruchomieniem kopalni, że droga tego nie wytrzyma - opowiada radny gminy Waldemar Gromek.

W zeszłym roku we wrześniu do urzędu marszałkowskiego wpłynęła petycja z podpisami 100 mieszkańców, którzy domagali się naprawy drogi w swojej miejscowości. Nic z tego.

15 grudnia zeszłego roku wpłynęła odpowiedź na petycję, która nie zostawiła złudzeń.

- Podobnie było podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim. Najpierw zwracano uwagę, że remont całego odcinka Gubin-Połęcko wynosi ponad 20 mln zł - opowiada W. Gromek.

Mieszkańcy irytują się najbardziej tym, że o ich okolicy zupełnie zapomniano.

- Nie widać tutaj remontów bieżących, które i tak niewiele dają. Ponadto kiedy urząd marszałkowski dostaje jakieś pieniądze, to i tak nie bierze pod uwagi potrzeb tutejszych mieszkańców - podkreśla radny.

Jako przykład podaje 20 mln zł, które ostatnio pozyskało województwo. Większość tych pieniędzy zostanie przeznaczone na... budowę ronda w Gubinie.

- Dlatego też mamy zamiar zorganizować blokadę drogi 138 na przejściu dla pieszych w Jaromirowicach - podkreśla sołtys D. Kaźmierczak.

Wójt gminy Gubin Zbigniew Barski wysłał już pismo do urzędu marszałkowskiego o planach mieszkańców Wałowic. Jak odpowie województwo?

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.