Chcą remontu drogi!

Czytaj dalej
Fot. Renata Zdanowicz
Alicja Kucharska

Chcą remontu drogi!

Alicja Kucharska

Mieszkańcy Borowa walczą o remont drogi z Wilkowa do Ołoboku. Petycję z 650 podpisami złożyli w starostwie. Co dalej?

Kocie łby, nierówny asfalt, dziura na dziurze, uszkodzone pojazdy. By bezkolizyjnie minąć się z drugim samochodem trzeba zjechać na pobocze, a to nie jest wcale lepsze od samej drogi. O opłakanym stanie drogi pomiędzy Wilkowem a Ołobokiem nie trzeba nikogo przekonywać. Mieszkańcy od dawna apelują o jej remont, choć z roku na rok oswajali się z myślą, że nigdy do tego nie dojdzie.

Wzięli sprawy w swoje ręce! Od mieszkańców wsi dowiedzieliśmy się, że pod petycją do starostwa powiatowego o pilny remont drogi podpisało się około 650 osób, nie tylko z Borowa, ale i okolicznych miejscowości: Wilkowa, Oło-boku czy Niesulic. Na tym nie koniec! – Petycje wystosowały też pobliskie firmy czy ośrodki. Naszym mieszkańcom również się coś należy. Poza tym w sezonie droga przez naszą wieś jest oblegana przez turystów. Nawigacja pokazuje im tę trasę, by dotrzeć do ośrodków wypoczynkowych w Niesuli-cach. Wizytówkę wystawiamy sobie kiepską – wyjaśnia Jarosław Marciniak, sołtys Borowa. Wtóruje mu żona Magdalena. – Droga jest okropna, przez co też niebezpieczna. Doraźnie zostały zamontowane słupki, które ostrzegają przed najgorszymi miejscami, ale to nie rozwiąże sytuacji. Mieszkańcy chętnie podpisywali tę petycję – dodaje.

Tu jest dziura na dziurze. Samochody się psują. Choć naprawa jest pilna, to nie wierzę, że do niej dojdzie

W Borowie spotkaliśmy Edmunda Jankowskiego, najstarszego sołtysa. Zarządzał wsią 17 lat. Walka o naprawę drogi nie jest dla niego nowością. – Tak niestety było zawsze. Nikogo nie trzeba przekonywać, że drogę trzeba wyremontować – podkreśla. Mieszkańcy choć w obietnice nie wierzą, to chcieliby w końcu naprawy. – Przez kilka kilometrów same dziury. Doraźne ich łatanie niczego nie zmienia. Najgorszy jest odcinek przed Ołobokiem, przy bunkrze – mówią pani Bożena i Magdalena. Ich głos nie jest odosobniony. – Tu jest dziura na dziurze. Samochody się psują. Choć naprawa jest pilna, to nie wierzę, że do niej dojdzie – stwierdza Radek Chwie-dzewicz. Od niego dowiadujemy się, że na pomysł społecznej inicjatywy wpadł Zbigniew Kiewro, jeden z mieszkańców. Pan Zbigniew potwierdza, że kilka dni temu petycję złożono w starostwie. – Ruch na drodze jest duży. Jej stan stwarza niebezpieczeństwo. Wierzę, że uda się to zmienić – wyjaśnia.


Tak niestety było zawsze. Nikogo nie trzeba przekonywać, że drogę trzeba wyremontować

Starosta potwierdza, że petycja mieszkańców wpłynęła. - Według naszej wyceny modernizacja drogi kosztuje ok 12 mln zł. Takie pieniądze nie pojawią się w naszym budżecie, a nie istnieje żaden program dotyczący dróg lokalnych, z którego moglibyśmy skorzystać. Mimo wszystko chcemy poszukać rozwiązania. W maju chcielibyśmy spotkać się z mieszkańcami - wyjaśnia Zbigniew Szum-ski, świebodziński starosta.

Uszkodzenia pojazdów to jedno, niebezpieczeństwo to drugie. O ile turysta, jeśli raz, w całości przemierzy tę trasę, to prawdopodobnie już nigdy jej nie wybierze. Co mają jednak powiedzieć mieszkańcy, którzy są zmuszeni poruszać się na tym odcinku?

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.