Hanka Sowińska

Chcą rozwodu! Bez powodu?

Collegium Medicum UMK przy ul. Łukasiewicza 1. Nowy budynek dydaktyczny otwarty w październiku 2015 roku. Fot. brak Collegium Medicum UMK przy ul. Łukasiewicza 1. Nowy budynek dydaktyczny otwarty w październiku 2015 roku.
Hanka Sowińska

Początkowo ze zdumieniem, a od niedawna z przerażeniem śledzę walkę części (to bardzo ważne słowo!) bydgoszczan - omamionych przez sprytnych polityków - o oderwanie Collegium Medicum od UMK.

Stopień zacietrzewienia (po stronie „bydgoskich patriotów”) osiągnął wyżyny, z których spadanie może być bardzo bolesne (polecam opinie internautów). W ferworze tego, co nazywane jest walką o bydgoską tożsamość, inicjatorzy akcji zapomnieli podać prawdziwe powody wymuszanego rozwodu. Nie słyszałam ani jednej dyskusji, nie czytałam żadnej wypowiedzi, w której padłyby konkrety. Tymczasem wojna trwa na dobre, tylko nie wiadomo dlaczego.

Szkoda, że bojownikom zabrakło odwagi, by np. powiedzieć tysiącom, których poprowadzili na barykadę, że na jedenaście uczelni medycznych w kraju, CM ma ostatnie miejsce. W 2004 r., w chwili fuzji AM z UMK, nasza akademia była najsłabszą uczelnią medyczną i taką pozostaje. Warto też przyjrzeć się corocznym rankingom szkół wyższych, by zobaczyć, że 10 uczelni medycznych ma bardzo wyrównaną punktację, zaś CM sporo odstaje od konkurencji. Dzieje się tak mimo ewidentnego rozwoju CM (polecam stronę UMK, tam zainteresowani znajdą stosowną informację). Dlatego bardzo chciałabym znać powody takiej a nie innej kondycji CM. Ale o tym rewolucjoniści milczą.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.