Chcą stworzyć Kartę Seniora

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Chcą stworzyć Kartę Seniora

Alicja Kucharska

W poniedziałek, 5 czerwca, odbyła się druga sesja Rady Seniorów. Tematem wiodącym były plany wprowadzenia lokalnej Karty Seniora, która pozwoliłaby korzystać z wielu zniżek.

- To bardzo przydatna rzecz, która z pewnością będzie ogromnym ułatwieniem, a także zachęci seniorów do wyjścia z domów - tak o Karcie Seniorów mówią członkowie Rady Seniorów.

Karta Seniorów to nic innego jak plastykowy kartonik upoważniający osoby starsze do ulg i zniżek oferowanych przez osoby, firmy, które do programu przystąpią. Będzie wydawana osobom powyżej 60. roku życia, a głównym celem programu jest ułatwienie seniorom dostępu do dóbr kultury, sportu i rozrywki, a także aktywizowanie ich poprzez uczestnictwo w życiu społecznym.

- Wyszliśmy z inicjatywą, by dla seniorów - mieszkańców Świebodzina i gminy - stworzyć możliwość tańszych codziennych zakupów, ulg na usługi właśnie poprzez wprowadzenie takiej karty - zaczyna Andrzej Zygmaniak, przewodniczący RS.

Na wczorajszej sesji pojawili się przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebo-dzinie, bo to właśnie OPS ma być odpowiedzialnym za stworzenie karty i koordynowanie programu. Powstały już nawet wstępny projekt uchwały oraz regulamin. Podstawą stała się Karta Dużej Rodziny, która funkcjonuje w gminie od kilkunastu miesięcy.

- Przygotowałam wstępną wizualizacją. Byłaby to karta plastykowa, z herbem miasta, a na odwrocie z imieniem i nazwiskiem oraz numerem karty. Funkcjonowałaby w połączeniu z dokumentem tożsamości. Byłaby wydana bezterminowo i bezpłatnie, na wniosek - wyjaśnia Malwina Raczkowiak z OPS.

- By dany podmiot został partnerem, musi najpierw złożyć deklarację. Następnie podpisywana jest umowa z burmistrzem. Wówczas partnerzy otrzymują odpowiednią naklejkę, która ma wskazywać, że tu realizowany jest ten program - dodaje pani Malwina.

Seniorzy debatowali również nad stworzeniem karty o zasięgu regionalnym, a nawet ogólnopolskim. - Myślę, że powinniśmy skupić się na świebodzińskiej, natomiast ogólnopolska jest otwarta. Warto dotrzeć z informacją do wszystkich grup senioralnych - zastrzega radna Maria Marciszonek. Podobnego zdania była Walentyna Galimowska. - Jeśli doprowadzimy do tego, ze zostanie podjęta uchwała dotycząca lokalnej karty seniora, to staniemy się przykładem dla innych miast w województwie.

Seniorzy są przekonani, że Karta Seniora jest rzeczą potrzebną, z której z pewnością skorzysta wiele osób starszych. - To bardzo cenna inicjatywa. Dobrze, że w końcu przystąpiono do prac - mówi Alicja Nogajewska.

- Z takową kartą wiążą się zniżki i ulgi. Jeszcze nie wiemy, jakie instytucje się przyłączą i jakie zniżki zaproponują, ale nawet 10 czy 15 proc. dla seniora to dużo - ocenia Maria Marciszonek, która przyznaje, że liczyłaby na współpracę z instytucjami kultury, firmami z zaopatrzeniem medycznym. - Jakiś czas temu założyłam kartę ogólnopolską. To bardzo prosta rzecz. Wystarczy złożyć wniosek. Często wyjeżdżamy na rehabilitację czy do sanatorów i wówczas można skorzystać z odpowiednich zniżek - podsumowała.

Andrzej Zygmaniak zaproponował, by każdy zapoznał się z propozycją przygotowaną przez pracowników OPS i wniósł swoje uwagi. Już w poniedziałek radni spotkają się ponownie, by nadać KS ostateczny kształt. - Chcielibyśmy, by do programu dołączyło wiele, różnorakich podmiotów. Mamy nadzieję i liczymy na sukces tej karty - podsumowuje przewodniczący Rady Seniorów.

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.